statystyki

Ubezpieczyciel nie zasłoni się niepoczytalnością sprawcy

autor: Michał Culepa28.05.2018, 08:30; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:40
SN w odpowiedzi podjął ostatecznie dwie jednobrzmiące uchwały, w których przesądził, że w wypadkach jak opisane wyżej czyn można zakwalifikować jako przestępstwo karne i należy stosować dłuższy, 20-letni termin przedawnienia.

SN w odpowiedzi podjął ostatecznie dwie jednobrzmiące uchwały, w których przesądził, że w wypadkach jak opisane wyżej czyn można zakwalifikować jako przestępstwo karne i należy stosować dłuższy, 20-letni termin przedawnienia.źródło: ShutterStock

Termin przedawnienia roszczeń poszkodowanych w wypadkach, których sprawcy zostali uznani za niepoczytalnych, wynosi 20 lat – orzekł Sąd Najwyższy w najnowszej uchwale.

Na wokandzie Sądu Najwyższego stanęły dwie bardzo podobne sprawy – w obu przypadkach doszło do poważnego wypadku komunikacyjnego, w którym zginął rowerzysta. Sprawcami byli kierowcy samochodów, którzy nie zachowali należytej ostrożności i złamali przepisy drogowe. Obydwaj też zostali uznani za niepoczytalnych, co skutkowało umorzeniem postępowań karnych przeciwko nim.

Fakt ten usiłowały wykorzystać towarzystwa ubezpieczeniowe, w których sprawcy wykupili stosowne polisy OC, i od których zażądały zadośćuczynienia dzieci ofiar.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane