Mariusz Białecki: Jako notariusz mogę tylko informować klientów o ryzyku [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik28.05.2018, 07:35; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:31
Notariusze sporządzali akty notarialne w przypadkach, gdy świadczenia były nieekwiwalentne. I że nie powinni tego robić.

Notariusze sporządzali akty notarialne w przypadkach, gdy świadczenia były nieekwiwalentne. I że nie powinni tego robić.źródło: ShutterStock

- Sprawa nie jest zerojedynkowa. Gdy wyłączymy możliwość zabezpieczenia pożyczki nieruchomością to w praktyce wiele osób, często w finansowo podbramkowych sytuacjach, nie będzie w stanie szybko pożyczyć pieniędzy. Regułą w tego rodzaju przypadkach bowiem jest to, że właśnie nieruchomość jest ich jedynym dobrem majątkowym. Sam pewnie, gdybym potrzebował z dnia na dzień 15 tys. zł na leczenie kogoś najbliższego, byłbym w stanie postawić na szali nawet swoje jedyne mieszkanie - mówi Mariusz Białecki prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Mariusz Białecki prezes Krajowej Rady Notarialnej

Mariusz Białecki prezes Krajowej Rady Notarialnej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

„Gang notariuszy”. Brzmi poważnie.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Tyrqa(2018-05-28 10:12) Zgłoś naruszenie 1519

  bzdura..., istnieje coś takiego jak pożyczka hipoteczna w banku... Notariusz, który sporządza umowę "przewłaszczenie na zabezpieczenie" powinien ponosić pełną odpowiedzialność za swój czyn. A przede wszystkim wszystkim kwota pożyczki powinna iść przez konto kancelarii notarialnej, żeby nie było sytuacji, że np. ktoś "pożycza komuś" 40 000 zł, a w akcie piszą, że np. 70 000 zł. I jeszcze dajce nazwiska tych notariuszy z "mafii". Czy są sprzed "deregulacji", czy po "deregulacji"

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Moc z Wami(2018-05-28 23:45) Zgłoś naruszenie 20

  Treść zablokowana. Jako osoba zainteresowana chciałem wykupić dostęp do treści, ale po co jak tekstu nie przeczyta osoba niespecjalnie zainteresowana. Ta z kolei otrzyma wiadomości nadwyraz krytyczne za darmo. Panie Mariuszu proszę na przyszłość uwzględniać brak dostępu "darmowego" odbiorcy do WYWIADU.

  Odpowiedz
 • Bueno(2018-05-29 08:16) Zgłoś naruszenie 10

  Właśnie, po pierwsze przelew jako dowód wysokości kwoty, po drugie hipoteka, a nie przewłaszczenie. Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie to prawnicza konstrukcja, której skutkiem jest ominięcie przepisów o hipotece oraz o zakazie przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem. Niby formalnie poprawnie ale niezgodnie z duchem przepisu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zdzicho Pięcsetplusiński(2018-05-29 08:24) Zgłoś naruszenie 11

  Notariusz nie jest podmiotem ktory ma chronic interesy innych osob. Jest kapitalizm i kazdy musi dbac sam o swoje interesy. Owszem jezeli ktos nie ma wiedzy czy sie nie orientuje - jest tyle biur darmowej pomocy prawnej np. w starostwach ktore pomoga.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane