statystyki

Nie wszystko co tajne jest niejawne

autor: Emilia Świętochowska24.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2018, 07:53
W ocenie TK zakwestionowana regulacja nie spełnia wymogu konieczności i nie zdaje testu proporcjonalności

W ocenie TK zakwestionowana regulacja nie spełnia wymogu konieczności i nie zdaje testu proporcjonalnościźródło: ShutterStock

Nie można prawidłowo napisać skargi kasacyjnej do NSA bez zapoznania się z treścią uzasadnienia wyroku sądu niższej instancji – orzekł TK, który zakwestionował jeden z przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych jako niezgodny z prawem do sądu.

Sprawa dotyczyła funkcjonariusza jednej ze służb, któremu szef odebrał poświadczenie bezpieczeństwa, a tym samym dostęp do informacji opatrzonych klauzulą „ściśle tajne”, „tajne”, „poufne” i „zastrzeżone”. Akta postępowania kontrolnego utajniono, przez co mężczyzna nie miał możliwości odniesienia się do stawianych mu zarzutów. WSA, który rozpatrzył jego skargę, uznał, że takie działanie było zgodne z przepisami o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 412). Zgodnie z art. 38 ust. 3 tej ustawy funkcjonariusz otrzymał tylko opis wyroku bez uzasadnienia. Mężczyzna uznał, że pozbawienie go możliwości zapoznania się z motywami rozstrzygnięcia uniemożliwiło mu prawidłowe sformułowanie skargi kasacyjnej. – Nosi to cechy pozoru prawa do sądu – ocenił wczoraj sędzia sprawozdawca Michał Warciński, przyznając rację funkcjonariuszowi. – Skarżący nie miał szansy poznać toku rozumowania sądu ani ocenić, czy orzeczenie jest prawidłowe – dodał.

W ocenie TK zakwestionowana regulacja nie spełnia wymogu konieczności i nie zdaje testu proporcjonalności. Ochrona informacji niejawnych nie usprawiedliwia niedoręczenia tych części uzasadnienia, które nie zawierają tego rodzaju danych. 


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane