statystyki

Nie wszystko co tajne jest niejawne

autor: Emilia Świętochowska24.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2018, 07:53
W ocenie TK zakwestionowana regulacja nie spełnia wymogu konieczności i nie zdaje testu proporcjonalności

W ocenie TK zakwestionowana regulacja nie spełnia wymogu konieczności i nie zdaje testu proporcjonalnościźródło: ShutterStock

Nie można prawidłowo napisać skargi kasacyjnej do NSA bez zapoznania się z treścią uzasadnienia wyroku sądu niższej instancji – orzekł TK, który zakwestionował jeden z przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych jako niezgodny z prawem do sądu.

Sprawa dotyczyła funkcjonariusza jednej ze służb, któremu szef odebrał poświadczenie bezpieczeństwa, a tym samym dostęp do informacji opatrzonych klauzulą „ściśle tajne”, „tajne”, „poufne” i „zastrzeżone”. Akta postępowania kontrolnego utajniono, przez co mężczyzna nie miał możliwości odniesienia się do stawianych mu zarzutów. WSA, który rozpatrzył jego skargę, uznał, że takie działanie było zgodne z przepisami o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 412). Zgodnie z art. 38 ust. 3 tej ustawy funkcjonariusz otrzymał tylko opis wyroku bez uzasadnienia. Mężczyzna uznał, że pozbawienie go możliwości zapoznania się z motywami rozstrzygnięcia uniemożliwiło mu prawidłowe sformułowanie skargi kasacyjnej. – Nosi to cechy pozoru prawa do sądu – ocenił wczoraj sędzia sprawozdawca Michał Warciński, przyznając rację funkcjonariuszowi. – Skarżący nie miał szansy poznać toku rozumowania sądu ani ocenić, czy orzeczenie jest prawidłowe – dodał.

W ocenie TK zakwestionowana regulacja nie spełnia wymogu konieczności i nie zdaje testu proporcjonalności. Ochrona informacji niejawnych nie usprawiedliwia niedoręczenia tych części uzasadnienia, które nie zawierają tego rodzaju danych. 


Pozostało jeszcze 20% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane