statystyki

Ochrona dzieci przed dymem papierosowym: Palenie papierosów w samochodzie prywatnym bedzie zakazane

autor: Patrycja Otto22.05.2018, 07:21; Aktualizacja: 22.05.2018, 08:20
Papierosy

Zwolennicy tego rozwiązania wskazują, że zostało ono już wprowadzone m.in. w 10 z 13 prowincji Kanady, niektórych stanach USA, Australii, na Cyprze, w Wielkiej Brytanii czy we Francji.źródło: ShutterStock

Jeszcze większa ochrona nieletnich przed dymem papierosowym oraz substancjami wydzielanymi przez elektroniczne i nowatorskie wyroby tytoniowe – taki postulat trafił do Ministerstwa Zdrowia przy okazji zakończonych 15 maja konsultacji społecznych nad ustawą z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

– Wprawdzie obecne przepisy zawierają rozwiązania służące ochronie zdrowia dzieci i młodzieży przed chorobami odtytoniowymi, ograniczając dostęp do wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim czy eliminując ich używanie z miejsc publicznych, wciąż jednak brak rozwiązań prawnych, które miałyby na celu przeciwdziałanie paleniu w obecności dzieci w przestrzeni prywatnej. Dlatego postulujemy wprowadzenie ustawowego zakazu palenia w samochodach osobowych przewożących dzieci do 18. roku życia – komentuje dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba z Katedry Prawa Cywilnego WPiA Uniwersytetu Gdańskiego, dodając, że dzieci pozostają bezradne wobec obecnych praktyk. Nie tak jak chociażby w mieszkaniu, gdzie mają możliwość przejścia do innego pomieszczenia.

Z danych Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że problem jest poważny. Co czwarty Polak przyznaje się, że pali tytoń w obecności dzieci i kobiet w ciąży. Ponad jedna trzecia natomiast deklaruje, że w ich domach pali się papierosy. Tymczasem Amerykańska Akademia Pediatrii już w 1997 r. wykazała, że dzieci wdychające dym tytoniowy są bardziej narażone na choroby dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, częstsze przypadki zapalenia ucha środkowego, astmy. Częściej też dochodzi z tego powodu do nagłej śmierci noworodków.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Nawet palenie ...(2018-05-22 10:11) Zgłoś naruszenie 30

  ... na balkonie powoduje smród w całym mieszkaniu i u sąsiadów więc przejście do innego pokoju niewiele daje. A może by tak opublikować księgę co Polakowi wolno ?! Będzie z pewnością o wiele cieńsza ni ta z zakazami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • babcia(2018-05-22 19:08) Zgłoś naruszenie 22

  Brawo , to powinno już dawno być

  Odpowiedz
 • skandal(2018-05-22 19:14) Zgłoś naruszenie 10

  cenzura

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane