statystyki

Ochrona dzieci przed dymem papierosowym: Palenie papierosów w samochodzie prywatnym bedzie zakazane

autor: Patrycja Otto22.05.2018, 07:21; Aktualizacja: 22.05.2018, 08:20
Papierosy

Zwolennicy tego rozwiązania wskazują, że zostało ono już wprowadzone m.in. w 10 z 13 prowincji Kanady, niektórych stanach USA, Australii, na Cyprze, w Wielkiej Brytanii czy we Francji.źródło: ShutterStock

Jeszcze większa ochrona nieletnich przed dymem papierosowym oraz substancjami wydzielanymi przez elektroniczne i nowatorskie wyroby tytoniowe – taki postulat trafił do Ministerstwa Zdrowia przy okazji zakończonych 15 maja konsultacji społecznych nad ustawą z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

– Wprawdzie obecne przepisy zawierają rozwiązania służące ochronie zdrowia dzieci i młodzieży przed chorobami odtytoniowymi, ograniczając dostęp do wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim czy eliminując ich używanie z miejsc publicznych, wciąż jednak brak rozwiązań prawnych, które miałyby na celu przeciwdziałanie paleniu w obecności dzieci w przestrzeni prywatnej. Dlatego postulujemy wprowadzenie ustawowego zakazu palenia w samochodach osobowych przewożących dzieci do 18. roku życia – komentuje dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba z Katedry Prawa Cywilnego WPiA Uniwersytetu Gdańskiego, dodając, że dzieci pozostają bezradne wobec obecnych praktyk. Nie tak jak chociażby w mieszkaniu, gdzie mają możliwość przejścia do innego pomieszczenia.

Z danych Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że problem jest poważny. Co czwarty Polak przyznaje się, że pali tytoń w obecności dzieci i kobiet w ciąży. Ponad jedna trzecia natomiast deklaruje, że w ich domach pali się papierosy. Tymczasem Amerykańska Akademia Pediatrii już w 1997 r. wykazała, że dzieci wdychające dym tytoniowy są bardziej narażone na choroby dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, częstsze przypadki zapalenia ucha środkowego, astmy. Częściej też dochodzi z tego powodu do nagłej śmierci noworodków.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • babcia(2018-05-22 19:08) Zgłoś naruszenie 32

  Brawo , to powinno już dawno być

  Odpowiedz
 • Nawet palenie ...(2018-05-22 10:11) Zgłoś naruszenie 30

  ... na balkonie powoduje smród w całym mieszkaniu i u sąsiadów więc przejście do innego pokoju niewiele daje. A może by tak opublikować księgę co Polakowi wolno ?! Będzie z pewnością o wiele cieńsza ni ta z zakazami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • skandal(2018-05-22 19:14) Zgłoś naruszenie 10

  cenzura

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane