statystyki

Straż Graniczna a przekroczenie granicy w celach zarobkowych: Notatka to nie jest najmocniejszy dowód

autor: Emilia Świętochowska21.05.2018, 18:00
Straż graniczna

Sprawa dotyczyła Czeczenki, która na przejściu w Terespolu próbowała złożyć wniosek o ochronę międzynarodową.źródło: ShutterStock

Straż Graniczna nie może mieć pewności, czy osoba, która wielokrotnie bezskutecznie starała się wjechać do Polski, chce przekroczyć granicę w celach zarobkowych – wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną komendanta głównego SG.

Sprawa dotyczyła Czeczenki, która na przejściu w Terespolu próbowała złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Jak wielokrotnie pisaliśmy, w podobnych przypadkach straż rutynowo odmawia przyjęcia wniosku i wydaje decyzje o odmowie wjazdu do Polski. Praktyka ta trwa już od prawie trzech lat. Zwyczajowo podstawą odmowy jest notatka służbowa funkcjonariusza Straży Granicznej, w której stwierdza się, że cudzoziemiec nie ma ważnej wizy ani innego dokumentu uprawniającego do podróży, zaś jej motywy mają podłoże ekonomiczne.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zaskarżyła decyzję w sprawie Czeczenki do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, przekonywała, że takiej notatki nie można traktować jako materiału dowodowego wystarczającego do podjęcia decyzji o braku zgody na wjazd. I WSA przyznał organizacji rację, zwracając uwagę, że przed wydaniem odmowy wjazdu musi być sporządzany protokół, podpisany następnie przez osobę zamierzającą starać się o status uchodźcy, co wynika z art. 34 ustawy o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2206).


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • PenClub(2018-05-21 19:52) Zgłoś naruszenie 30

    W takim przypadku musielibysmy przyjac wszystkich terrorystow swiata, nawt jakby nie mieli zadnego dokumentu tozsamosci. Totalna glupota i beznens. Takim rozumowaniem moga sie tylko organizacje Sorosa kierowac !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane