statystyki

Straż Graniczna a przekroczenie granicy w celach zarobkowych: Notatka to nie jest najmocniejszy dowód

autor: Emilia Świętochowska21.05.2018, 18:00
Straż graniczna

Sprawa dotyczyła Czeczenki, która na przejściu w Terespolu próbowała złożyć wniosek o ochronę międzynarodową.źródło: ShutterStock

Straż Graniczna nie może mieć pewności, czy osoba, która wielokrotnie bezskutecznie starała się wjechać do Polski, chce przekroczyć granicę w celach zarobkowych – wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną komendanta głównego SG.

Sprawa dotyczyła Czeczenki, która na przejściu w Terespolu próbowała złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Jak wielokrotnie pisaliśmy, w podobnych przypadkach straż rutynowo odmawia przyjęcia wniosku i wydaje decyzje o odmowie wjazdu do Polski. Praktyka ta trwa już od prawie trzech lat. Zwyczajowo podstawą odmowy jest notatka służbowa funkcjonariusza Straży Granicznej, w której stwierdza się, że cudzoziemiec nie ma ważnej wizy ani innego dokumentu uprawniającego do podróży, zaś jej motywy mają podłoże ekonomiczne.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zaskarżyła decyzję w sprawie Czeczenki do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, przekonywała, że takiej notatki nie można traktować jako materiału dowodowego wystarczającego do podjęcia decyzji o braku zgody na wjazd. I WSA przyznał organizacji rację, zwracając uwagę, że przed wydaniem odmowy wjazdu musi być sporządzany protokół, podpisany następnie przez osobę zamierzającą starać się o status uchodźcy, co wynika z art. 34 ustawy o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2206).


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • PenClub(2018-05-21 19:52) Zgłoś naruszenie 30

    W takim przypadku musielibysmy przyjac wszystkich terrorystow swiata, nawt jakby nie mieli zadnego dokumentu tozsamosci. Totalna glupota i beznens. Takim rozumowaniem moga sie tylko organizacje Sorosa kierowac !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane