statystyki

Granica niesprawiedliwości pokonana. Najbliżsi poszkodowanego mogą dochodzić zadośćuczynienia

autor: Magdalena Krawczyk, Grzegorz Pobożniak03.05.2018, 15:00
Krzywda spowodowana śmiercią osoby bliskiej wiąże się bowiem ściśle z doznaną stratą, z tego względu jest w pewien sposób „uchwytna”.

Krzywda spowodowana śmiercią osoby bliskiej wiąże się bowiem ściśle z doznaną stratą, z tego względu jest w pewien sposób „uchwytna”.źródło: ShutterStock

Trzy uchwały o tożsamej treści przyjęte przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego dają zielone światło dla dochodzenia zadośćuczynienia przez najbliższych poszkodowanego.

Sąd Najwyższy przedstawił w końcu długo oczekiwane stanowisko w sprawie prawnej doniosłości krzywdy doznanej przez bliskich poszkodowanego czynem niedozwolonym. Dotąd nie było wiadomo, w jakich przypadkach – i czy w ogóle – ustalenie odpowiedzialności oznaczonej osoby za szkodę wyrządzoną osobie najbliższej polegającą na utracie przez nią zdrowia może zostać uznane za naruszające dobra osobiste członków jego rodziny.

Potrzeba ochrony

Poważny uszczerbek na zdrowiu doznany przez osobę najbliższą i będące często jego następstwem trwałe kalectwo w praktyce uniemożliwiają zbudowanie typowej więzi rodzinnej. Ciężka choroba osoby najbliższej na trwałe określa sposób życia domowników, co przekłada się na jakość relacji emocjonalnych w doświadczonej chorobą rodzinie, sposób spędzania wolnego czasu czy konieczność zmniejszenia zawodowego zaangażowania poszczególnych członków rodziny.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane