Senat chce ingerencji w rynek kancelarii odszkodowawczych

19.04.2018, 19:40; Aktualizacja: 19.04.2018, 19:57
Dodał, że jeśliby taki projekt powstał, nie uderzałoby to w rynek kancelarii, ale "wprowadzał punktowe regulacje, które chroniłyby klientów".

Dodał, że jeśliby taki projekt powstał, nie uderzałoby to w rynek kancelarii, ale "wprowadzał punktowe regulacje, które chroniłyby klientów".źródło: ShutterStock

Istnieje potrzeba ustawowej ingerencji w rynek kancelarii odszkodowawczych, by wyeliminować patologie związane z działalnością tych podmiotów - takie głosy dominowały podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • buhahaha (2018-04-19 22:16) Zgłoś naruszenie 131

  I koniecznie 3 letnia aplikacja odszkodowawcza....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mmm(2018-04-19 23:49) Zgłoś naruszenie 92

  Lobbing firm ubezpieczeniowych.

  Odpowiedz
 • Młody mecenas(2018-04-20 07:01) Zgłoś naruszenie 119

  Działalność Kancelari odszkodowawczych to Nic innego jak świadczenie pomocy prawnej, tyle że na dzikich zasadach. Jest to przeciez dzialalnosc zastrzezona dla radcow i adwokatow. Samorzady zawodowe powinny zwalczac ta nieuczciwa konkurencje, ktorej nie obowiazuja zadne standardy. Przelewami powierniczymi wierzytelności odszkodowawczych obchodzone są przepisy o pełnomocnictwo. Podmioty te działają jako spółki zoo. Reklamują się. Uzywaja nazwy kancelaria i chwała się zespołem radców i adwokatow sugerując że świadczą pomoc prawna regulowana i tym samym wprowadzają klientów w błąd. Pobierają nawet i połowę odszkodowania, w tym od kwoty bezspornie. Kancelarie odszkodowawcze w obecnym kształcie powinny zostać wyrugowane z rynku. Niech działają jako spółki osobowe radcdowskie / adwokackie zobowiaze przestrzegać kodeksu etyki, a nie spółki kapitałowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PIS słowny jak PO(2018-04-20 07:02) Zgłoś naruszenie 21

  Zrobił się biznes, trzeba zamknąć zawód dla kolesi, żeby nie mieli konkurencji? Będzie kolejny zawód zaufania publicznego? :)))))) Tak PIS uwalnia rynek usług prawnych. :)))) Były obiecanki cacanki, a tak naprawdę było jest i będzie kolesiowo.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • trerwy(2018-04-20 09:00) Zgłoś naruszenie 14

  Wydaje się to zasadne, ale powinno się to odbywać na zasadzie ograniczania kwot zadośćuczynienia. Obecnie sądy mają zbyt dużą swobodę, a ta przypadkowość orzecznictwa to pole do nadużyć, na którym tracą wszyscy. Za milionowe zadośćuczynienia (bo szkody udowadniać się nie opłaca), płacą ubezpieczyciele, a w postaci rosnących składek OC płacą wszyscy obywatele. Końcem "kancelarii odszkodowawczych" byłoby ograniczenie zasądzanych zadośćuczynień. A zyskaliby wszyscy.Gdy wielkość zadośćuczynienia ma granice, łatwiej przewidzieć wysokość składki ubezpieczeniowej.

  Odpowiedz
 • abc(2018-04-20 14:07) Zgłoś naruszenie 106

  Prosty przykład, że wolny rynek to najlepsze rozwiązanie dla gospodarki. Gdyby kancelarie odszkodowacze, które prowadzą mgr prawa ale i też nieprawnicy były takie kiepskie to już nie byłoby ich. Tymczasem funkcjonują, podobnie jak doradcy prawni i klienci są. Rozwiązania prawne w tej kwestii są niezrozumiałe - niech ktoś logicznie wytłumaczy dlaczego np. mgr prawa nie może być pełnomocnikiem w cywilnych sprawach do kwoty wps w wysokoaci 20.000 zł ? Jaj ktos nawet przy kwocie np. 7000 zl tak boi sie o interes klienta to zawsze mozna nalozyc obowiazek posiadania OC. Dlaczego tez trzeba przystąpić do egzaminu zawodowego po studiach trzeba 3 lat aplikacji skoro wszędzie poza Polska czy to na wschód, zachód, północ czy południe czas zdobycia uprawnień nie trwa więcej niż 5-6 lat wliczając studia i praktykę bo aplikacja wg polskiego modelu jest niespotykana ? Dla mnie wniosek prosty: w innych państwach można krócej, niekiedy znacznie np. w US wystarcza same 3letnie studia prawnicze a w Niemczech 4 lata studiów i 20 miesięcy praktyki czyli niecałe 6 lat, we Francji, Włoszech Grecji łącznie 5,5 roku, w Austrii łącznie 5 lat, w Hiszpanii studia + egzamin a nawet w Rosji studia + niecałe 2 lata praktyki a nie aplikacji to oznacza, że polskie rozwiaznia to zwykła fanaberia, widzimisię polskiego ustawodawcy działającego na rzecz interesów korporacji zawodowych.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • poszkodowany(2018-04-20 22:07) Zgłoś naruszenie 32

  Kupa różnych hosztaplerów wręczających łapówki policjantom sanitariuszom w pogotowiu za wiadomość o wypadku dzwoniących na postawie informacji w gazetach aby szybciej gdy rodzina jest ogłupiała w czasie tragedii podkładających umowy do podpisana z zastrzeżeniem tajemnicy idących na ugodę z firmami ubezpieczeczeniowymi tak aby klient nie dowiedział ile wzięli. Bardzo dobrze że się Senat obudzi przegonić ta szarą strefę

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lobbista jakś czy co(2018-04-21 08:04) Zgłoś naruszenie 00

  Stąd jego zdaniem istnieje potrzeba stworzenia uregulowania kwot wysokości odszkodowania za określone wypadki,

  Odpowiedz
 • Tu się zgadzam,(2018-04-21 08:05) Zgłoś naruszenie 40

  Zwracała uwagę, że bardzo często umowy z klientami, zawierane przez te kancelarie, konstruowane są w ten sposób, że środki z ubezpieczenia trafiają nie na konto poszkodowanego, tylko na konto kancelarii i są tam przetrzymywane, czasem nawet przez wiele miesięcy.

  Odpowiedz
 • Inspektor(2018-04-21 08:09) Zgłoś naruszenie 60

  Podane są też przykłady skutecznej pomocy - według tego materiału np. dla 2-letniego dziecka-ofiary wypadku drogowego z całkowitym uszczerbkiem na zdrowiu ubezpieczyciel proponował 10 tys. zł, a kancelaria wywalczyła 1 mln 200 tys. zł. Z kolei dla pieszego za obrażenia, jakich doznał w wyniku potrącenia na przejściu ubezpieczyciel - według tej informacji - nic nie proponował, a kancelaria wywalczyła 115 tys. zł.--a to jest dowód na to jak bardzo naciągają firmu Ubezpieczeniowe --moim zaniem przy rzeczniku finansowym powinien istnieć Biegły Lekarz który za przyzwoitą oplata oceniał by uszczerbek na zdrowiu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane