statystyki

Nie prezydent, lecz KRS zdecyduje o dalszym losie sędziego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 12.04.2018, 17:58
Kolejna poprawka przewiduje, że sędziowie SN, którzy osiągną 65. rok życia, nie będą ubiegać się u prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie.

Kolejna poprawka przewiduje, że sędziowie SN, którzy osiągną 65. rok życia, nie będą ubiegać się u prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie.źródło: ShutterStock

Orzekający w sądzie powszechnym, który osiągnie 65. rok życia, wolę pozostania w zawodzie będzie zgłaszał Krajowej Radzie Sądownictwa. To zmiana, którą zaproponowano wczoraj podczas prac sejmowych.

Wczoraj w Sejmie odbyło się I czytanie dwóch projektów dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Pierwszy przewiduje publikację wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., a drugi m.in. zrównanie do 65. roku życia wieku kobiet i mężczyzn, w którym sędziowie z mocy ustawy przechodzą w stan spoczynku.

Jeżeli chodzi o ten ostatni, posłowie dość nieoczekiwanie zgłosili do jego treści kilka istotnych poprawek. Najważniejszą zdaje się ta, według której zgodę na dalsze orzekanie przez sędziego sądu powszechnego, który z mocy ustawy powinien już odejść w stan spoczynku, będzie wyrażać Krajowa Rada Sądownictwa. W pierwotnej wersji projektu proponowano, aby to uprawnienie przysługiwało głowie państwa (w miejsce ministra sprawiedliwości).

Zgodnie z poprawką KRS, podejmując decyzję, będzie się kierować „interesem wymiaru sprawiedliwości” lub „ważnym interesem społecznym”. Zgodę może wyrazić w szczególności wówczas, gdy „przemawia za tym racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego lub potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów”. Decyzja KRS ma być ostateczna. Zgłoszono również propozycję, zgodnie z którą sędzia kobieta będzie mogła przejść na swój wniosek w stan spoczynku – niezależnie od stażu pracy – po ukończeniu 60. roku życia.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane