statystyki

Czy przedawnienie w podatkach jest wartością konstytucyjną?

autor: Marek Isański, Dariusz Żurawski14.04.2018, 14:00
Czy przedawnienie w podatkach jest wartością konstytucyjną?

Czy przedawnienie w podatkach jest wartością konstytucyjną?źródło: ShutterStock

Prawo przedawnienia możliwości ustalenia lub określenia zobowiązania podatkowego, jak wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny, wynika z zasad demokratycznego państwa prawa: zaufania obywateli do organów państwa i godności obywateli.

Większość prawników traktuje kwestie podatkowe, jakby były mniej istotne niż inne zagadnienia prawne, a ich przedawnianie jak trzeciorzędny odprysk tej instytucji w innych dziedzinach prawa. Dotyczy to nawet grona specjalistów od prawa podatkowego i sędziów NSA. W przedawnieniu w podatkach skupiają się jednak problemy, które nie tylko były podstawą utworzenia Fundacji Praw Podatnika. Są naszym zdaniem solą konstytucyjnego ładu RP.

W innych gałęziach prawa instytucja przedawnienia jest zasadniczo zrozumiała i zwykle wykładnia przepisów nie budzi żadnych wątpliwości. W podatkach niestety tak nie jest, choć zaczyna się pozornie prosto. Artykuł 70 par. 1 ordynacji podatkowej stanowi, że zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Praktyka skarbowa i sądowa powoduje jednak, że spośród przepisów podatkowych instytucja przedawnienia wzbudza kolosalne kontrowersje i należy do najczęściej rozpoznawanych przez Trybunał Konstytucyjny. TK w swoich orzeczeniach zwraca szczególną uwagę na kwestię tworzenia i interpretowania prawa w kontekście zawieszenia lub przerwania biegu przedawnienia terminu określenia lub ustalenia zobowiązania podatkowego.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Andrzej(2018-04-14 17:38) Zgłoś naruszenie 32

    Zasadą jest płacenie podatków a wszelkie instytucje powodujące możność ich niepłacenia należy interpretować ściśle. Podobnie zasada równości wobec prawa aby wszyscy podatnicy płacili swoje zobowiązania. W szczególności okres przedawnienia musi być odpowiednio długi aby niektórzy podatnicy mający koneksje polityczne z aparatem skarbowym nie byli poza zasięgiem fiskusa a to się łatwo może zdarzyć gdy jedna partia rządzi przez dwie kadencje. Z drugiej strony uczciwi podatnicy prowadzący rzetelnie ewidencje podatkowe muszą być pewni, że po określonym okresie czasu mogą być spokojni. Na okres przedawnienia powinna wpływać kwota zaległości, czas niezbędny na przeprowadzenie postępowania szczególnie gdy potrzebna jest zagraniczna pomoc prawna oraz fakt zgłoszenia organowi informacji o obowiązku podatkowym. Ten ostatni fakt powinien być brany pod uwagę bo osoba ukrywająca obowiązek podatkowy i nie prowadząca rzetelnie ewidencji podatkowych nie powinna korzystać z dobrodziejstwa przedawnienia do momentu gdy organy nie dowiedzą się o procederze.

    Odpowiedz
  • Bert(2018-04-14 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    "wartość konstytucyjna" -a co to za diabeł...bo nie pochodzi to, to z języka prawnego...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane