statystyki

Sprzedaż lokali w znacjonalizowanej kamienicy to nie szkoda

autor: Michał Cupela03.04.2018, 07:22; Aktualizacja: 03.04.2018, 08:28
Natomiast późniejsza sprzedaż lokali przez Skarb Państwa, który przejął nieruchomość, nie ma już znaczenia dla jej dawnych właścicieli. Skoro bowiem nieruchomość w chwili dokonania transakcji już do nich nie należała, to na skutek tej sprzedaży nie mogli być oni własności pozbawieni – podkreślił SN w uzasadnieniu uchwały.

Natomiast późniejsza sprzedaż lokali przez Skarb Państwa, który przejął nieruchomość, nie ma już znaczenia dla jej dawnych właścicieli. Skoro bowiem nieruchomość w chwili dokonania transakcji już do nich nie należała, to na skutek tej sprzedaży nie mogli być oni własności pozbawieni – podkreślił SN w uzasadnieniu uchwały.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

To pierwotna decyzja o odebraniu nieruchomości, a nie późniejsza sprzedaż mieszkań w znacjonalizowanym budynku powoduje szkodę u spadkobierców właścicieli kamienic, które zostały objęte tzw. dekretem Bieruta – orzekł Sąd Najwyższy.

Andrzej S. i Stefan N. byli spadkobiercami przedwojennych właścicieli jednej z warszawskich kamienic, która została ostatecznie znacjonalizowana na podstawie tzw. dekretu Bieruta pod koniec lat 60. Ówczesne Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy wydało decyzję odmawiającą przyznania współwłaścicielom prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z własnością budynku.

Decyzja ta została unieważniona w 2001 r., a niespełna 11 lat później spadkobiercy odzyskali prawa do kamienicy. Wówczas pojawiły się inne problemy. Na przełomie lat 70. i 80., gdy jeszcze obowiązywała decyzja nacjonalizacyjna, sześć mieszkań zostało odsprzedanych ich dotychczasowym najemcom. Tym samym właściciele i później ich spadkobiercy stracili do nich prawa. W tej sytuacji Andrzej S. i Stefan N. pozwali Skarb Państwa (w którego imieniu występował prezydent m.st. Warszawy) o zapłatę ponad 2,2 mln zł odszkodowania za bezprawnie sprzedane lokale.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane