Rozstrzygnięcie ws. miesięcznicy smoleńskiej: Warszawa może się odwołać od zakazu kontrmanifestacji

autor: Michał Culepa29.03.2018, 07:21; Aktualizacja: 29.03.2018, 13:10
Obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2016 r.

Obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2016 r.źródło: ShutterStock

Gmina ma prawo odwoływać się od zarządzenia zastępczego wojewody, zakazującego zgromadzeń w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne takie jak miesięcznica smoleńska. Sąd musi to odwołanie rozpatrzyć także po terminie, w którym obowiązywał zakaz – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa miała związek z kontrmanifestacją zorganizowaną w dniu obchodów miesięcznicy smoleńskiej w październiku ub.r. Dotyczyła tego, czy miasto Warszawa – niebędące organizatorem, ale zezwalające na kontrmanifestacje – miało prawo odwołać się od zarządzenia zastępczego wojewody mazowieckiego zakazującego w tym samym dniu innych zgromadzeń na trasie przemarszu uczestników miesięcznicy. Ale badano też inną kwestię: zasadność rozstrzygania przez sądy ważności zarządzenia wojewody już po terminie październikowej miesięcznicy.

Skład siedmiu sędziów wydał uchwałę, w której stwierdził, że organ gminy (w tym wypadku m.st. Warszawa) jest uprawniony do wniesienia odwołania od zarządzenia zastępczego wojewody, a także jest stroną w tym postępowaniu. – Działa tu zasada „otwartych drzwi”, gdyż jest to postępowanie nieprocesowe przed sądem powszechnym i każdy, kto wykaże interes prawny, ma prawo w nim uczestniczyć – wyjaśniał sędzia Józef Iwulski.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2018-03-29 21:01) Zgłoś naruszenie 20

    szanowny ścieku medialny, nie nadużywaj słowa Warszawa. Skoro już musisz bełtać , to pisz zgodnie z prawdą o "warszawce" a nie o Warszawie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane