Stołeczna adwokatura zbesztana w NSA

autor: Emilia Świętochowska27.03.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.03.2018, 15:04
Rada próbowała zakwestionować orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczące wniosku o udostępnienie informacji publicznej z 2016 r.

Rada próbowała zakwestionować orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczące wniosku o udostępnienie informacji publicznej z 2016 r.źródło: ShutterStock

 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie w sprawie ujawnienia umów cywilnoprawnych zawieranych z wykładowcami prowadzącymi zajęcia dla aplikantów. Z uzasadnienia decyzji NSA wynikało, że stołeczny samorząd nie potrafił prawidłowo postawić zarzutów, wskutek czego skargi nie dało się rozpatrzeć merytorycznie.

Rada próbowała zakwestionować orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczące wniosku o udostępnienie informacji publicznej z 2016 r. (II SAB/Wa 798/15) złożonego przez Fundację Badań nad Prawem. Organizacja żądała od warszawskiej ORA przedstawienia skanów umów-zleceń i umów o dzieło związanych ze szkoleniem aplikantów adwokackich. Rada odmówiła, wymawiając się tym, że fundacja nie powołała się wprost na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. WSA zauważył jednak, że ORA podjęła uchwałę o odmowie udostępnienia informacji o umowach, traktując wniosek jako żądanie w trybie wspominanej ustawy. Uznała jedynie, że wykaz interesujących fundację umów nie stanowi informacji publicznej. WSA nie miał wątpliwości, że tego rodzaju dane – jako że dotyczą zasad funkcjonowania i majątku organów samorządów zawodowych – należą do katalogu informacji podlegających udostępnieniu obywatelom. A rada adwokacka jest podmiotem zobowiązanym do ich udzielenia.

Warszawska ORA nie dała za wygraną i złożyła skargę kasacyjną. Zrobiła to jednak bardzo nieudolnie, co znalazło wyraz w druzgocącej ocenie NSA (sygn. akt I OSK 1587/16). – Zarzuty są tego rodzaju, że nie pozwalają przejść do merytorycznego rozpoznania sprawy – przyznał na ubiegłotygodniowej rozprawie Wojciech Jakimowicz, sędzia sprawozdawca. NSA wytknął adwokatom, że w skardze kasacyjnej podniesiono zarzut naruszenia przepisów ogólnych określających kompetencje sądu administracyjnego w fazie orzekania.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • rad(2018-03-29 06:00) Zgłoś naruszenie 10

  Rada Warszawska to znane środowisko "specjalistów". Od dużych pieniędzy. Mam na myśli działaczy, nie szeregowych adwokatów

  Odpowiedz
 • kulfon(2018-03-28 12:17) Zgłoś naruszenie 50

  No to zwolennicy aplikacji uniwersyteckiej mają pożywkę. Szkoda, że czytelnicy nie mogli sami zapoznać się z tą skargą i ocenić, czy w tym przypadku to autor skargi popełnił kardynalny błąd, czy sąd przerzucił odpowiedzialność na autora skargi, żeby nie rozstrzygać trudnej sprawy ?? Swoją drogą, co to za informacja publiczna, tj. treść umowy cywilnoprawnej, skoro wynagrodzenie wynika z uchwały dostępnej dla wszystkich oraz umowy - z tego co wiem - również jawnie zatwierdzanej przez ciało kolegialne. Kolejny pieniacz, któremu sąd dał wiarę ... Przykre

  Odpowiedz
 • ja(2018-03-28 09:07) Zgłoś naruszenie 10

  Temida ma opaskę na oczach ponieważ jest ślepa na sprawiedliwość albo nie chce nic wiedzieć i widzieć!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wuko(2018-03-27 20:04) Zgłoś naruszenie 46

  Spokojnie. Wasi sedziowie i prorocy po szkolce z Krakowa na pewno beda lepsi.

  Odpowiedz
 • nawet fakty nie złamia tego monopolu?(2018-03-27 19:10) Zgłoś naruszenie 75

  W naszym urzędzie kasacje czasem piszą ludzie, którzy nawet nie są po prawie. Pani radczyni im to stępluje i co zabawne kasacje te są rozpatrywane przez NSA pozytywnie. :))) Widać wyraźnie, że aplikacja jest niepotrzebna aby dobrze pisać kasacje. :))))))

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • heh(2018-03-27 15:41) Zgłoś naruszenie 95

  Jak to muwio " Szefc bez butów chodzi" hue hue hue

  Odpowiedz
 • hehehe(2018-03-27 14:22) Zgłoś naruszenie 265

  No to świetnie się nadają na nauczycieli dla aplikantów.

  Odpowiedz
 • urzędnik(2018-03-27 14:01) Zgłoś naruszenie 199

  Niestety tak to jest, jak się adwokaci (nie powiem, są wyjątki) zabierają za sprawy z zakresu prawa administracyjnego. Już parę razy ratowałem klienta adwokata. Inna sprawa, ze nieumiejętność prawidłowego sformułowanai zarzutów skargi kasacyjnej w sprawie dotyczacej informacji publicznej to rzeczywiscie wstyd dla każedo radcy prawnego i adwokata.

  Odpowiedz
 • JakoTako(2018-03-27 12:26) Zgłoś naruszenie 258

  A może szanownej Radzie należałoby przeprowadzić egzamin sprawdzający. Tyle egzaminów, testów, aplikacji a jak adwokat czy radca napisze pismo to urzędnik musi naprawdę uruchomić wyobraźnię aby dociec o co chodziło autorowi. Może warto byłoby zastanowić się nad zmianą formy kształcenia przyszłych adwokatów i radców prawnych.

  Odpowiedz
 • Zdzicho(2018-03-27 11:29) Zgłoś naruszenie 92

  Dziwi mnie to ze RADA wskazała, że fundacja wprost sie nie powoływaja na ustawe. Z orzecznictwa ws inf.publ.wynika ze nie taki wymog nie wynika z ustawy!!!

  Odpowiedz
 • Teo(2018-03-27 10:38) Zgłoś naruszenie 1527

  Wychodzi ta wstrętna zazdrość, że się nie chciało przysiąść fałdów i zdać na aplikację adwokacką. Droga do zawodu otwarta, trzeba jednak zdać egzamin, idbyć aplikację i zdać bardzo trudny egamin zawodowy.Tak to już jest w sądzie, że jeden przegrywa drugi wygrywa..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tyrka(2018-03-27 10:06) Zgłoś naruszenie 3417

  nie znają prawa, --- ale jak pyskowali na Parlament, że "łamie prawo" dekomunizując sądownictwo... Przy okazji - czy eks prezes Izby Adwokackiej w Warszawie wciąż siedzi w areszcie we Wrocławiu ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane