statystyki

TSUE: Rośnie liczba skarg, pojawiają się nowe pytania

autor: Emilia Świętochowska26.03.2018, 07:43; Aktualizacja: 26.03.2018, 10:07
Z danych TSUE wynika też, że przeprowadzona w 2016 r. reorganizacja Sądu Pierwszej Instancji (obejmowała przede wszystkim rozpoznawanie sporów dotyczących europejskiej służby publicznej) zaczęła przynosić efekty.

Z danych TSUE wynika też, że przeprowadzona w 2016 r. reorganizacja Sądu Pierwszej Instancji (obejmowała przede wszystkim rozpoznawanie sporów dotyczących europejskiej służby publicznej) zaczęła przynosić efekty.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w minionym roku cieszył się rekordowo dużym posłuchem ze strony sądów krajowych. Jak pokazują zaprezentowane właśnie statystyki dotyczące wpływających i zakończonych spraw, w trakcie 2017 r. TSUE zarejestrował w sumie 739 nowych postępowań, z czego aż 533 miało swój początek w pytaniach prejudycjalnych (kilkanaście więcej niż rok wcześniej). Trybunał w Luksemburgu wyjaśnia, że wzrost liczby wniosków o wydanie orzeczeń wstępnych to pokłosie m.in. serii 43 spraw związanych z wykładnią rozporządzenia dotyczącego odszkodowań dla pasażerów linii lotniczych. Widać także tendencję zwyżkową, jeśli chodzi o napływ skarg Komisji Europejskiej o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego – w 2017 r. odnotowano ich 41, o 10 więcej niż w poprzednim roku. Konsekwentnie spada natomiast liczba odwołań wniesionych do TSUE.

Nieznacznie pogorszyły się statystyki sfinalizowanych spraw oraz tempo ich rozpatrywania. W zeszłym roku zakończono 699 postępowań, przy 704 w 2016 r. Ich średni czas trwania oscyluje poniżej roku i czterech miesięcy, a więc prawie miesiąc więcej niż rok wcześniej. Znacznie wyraźniej, bo aż o pięć miesięcy, wydłużył się czas rozpoznawania odwołań (obecnie zabiera to ok. 17 miesięcy). Zdaniem samego TSUE jest to w dużej mierze efekt zakończenia w ubiegłym roku kilkunastu skomplikowanych postępowań z dziedziny ochrony konkurencji, w tym 14 odwołań w bardzo dużej sprawie kartelowej dotyczącej producentów urządzeń sanitarnych do łazienek.

Z danych TSUE wynika też, że przeprowadzona w 2016 r. reorganizacja Sądu Pierwszej Instancji (obejmowała przede wszystkim rozpoznawanie sporów dotyczących europejskiej służby publicznej) zaczęła przynosić efekty. Liczba sfinalizowanych spraw wzrosła z 755 do 895, tempo pracy sędziów zaś przyspieszyło. Należy się spodziewać, że wydajność trybunału luksemburskiego jeszcze wyraźniej wzrośnie, gdy w 2019 r. w skład sądu zostanie powołanych dziewięciu dodatkowych sędziów (każde państwo członkowskie UE będzie miało wówczas po dwóch reprezentantów).


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane