statystyki

Dopuszczalne dwie kary za jeden czyn

autor: Patryk Słowik21.03.2018, 18:00
Kumulacja sankcji jest dopuszczalna.

Kumulacja sankcji jest dopuszczalna.źródło: ShutterStock

Państwa członkowskie mogą stosować zarówno sankcję karną, jak i administracyjną za popełnienie jednego czynu. Stwierdził tak właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jedną z naczelnych zasad prawa karnego jest ne bis in idem. Oznacza to, że ta sama osoba nie może być ponownie sądzona lub ukarana w postępowaniu karnym za to samo przestępstwo. Od lat wątpliwości budzi jednak to, czy regułę tę należy rozciągać na multiplikowanie sankcji w postaci nakładania kary administracyjnej. W wielu krajowych porządkach prawnych za przestępstwo można ponosić odpowiedzialność również w postaci np. administracyjnej kary pieniężnej.

Wczoraj sprawą zajął się Trybunał Sprawiedliwości UE. Chodziło o włoskie przepisy dotyczące manipulacji na rynku giełdowym. W świetle przepisów krajowych za manipulowanie można ponieść konsekwencje zarówno karne, jak i administracyjne. Sądy włoskie jednak nie były przekonane, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem unijnym.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • QWERT(2018-03-21 22:57) Zgłoś naruszenie 20

  Istotne jest, czy toczy się jedno postępowanie. W tym samym postępowaniu kara może składać się z dwóch kar, jeśli taka reakcja karna jest dopuszczalna. Gdy toczy się postępowanie karne, a następnie postępowanie administracyjne, które ma penalny charakter, zostaje naruszona zasada ne bis in idem.

  Odpowiedz
 • sputnick(2018-03-21 20:35) Zgłoś naruszenie 10

  W ogóle skąd ta wątpliwość ja nie wiem. To że nie można karać dwa razy oznacza, że nie można karać ponownie to jest karać za ten sam czyn drugi raz czyli kiedy skazany miał świadomość, że czeka go taka a nie inna kara nie może się okazywać uznaniowo za jakiś czas że jeszcze coś dostanie jest na dokładkę. Jeśli w prawie jest zapis, że za przestępstwo jest wiezienie i dodatkowo grzywna to jest jedna kara składająca się z dwu elementów a czy to jest w postępowaniu tylko karnym czy i karym i administracyjnym to kwestia techniczna. Kwestionowanie tego, to tak jakby powiedzieć że jak ktoś ma karę więzienia to nie można mu dodatkowo kazać jeść tylko tego co akurat jest w ofercie więziennej stołówki albo kazać ubierać się w jednolity więzienny strój bo to dodatkowa kara.

  Odpowiedz
 • Kuba(2018-03-21 23:39) Zgłoś naruszenie 01

  szukam Prawnika któremu zlecę zaskarżenie Polski do tego Trybunału o Emerytury POmostowe. --Prosze o namiary.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane