Przepisy o zawieszeniu osłabiają prawo do obrony

autor: Piotr Szymaniak20.03.2018, 19:00
Adam Bodnar zwraca uwagę, że na liście rozstrzygnięć sądu odwoławczego, które są zaskarżalne, określonej w art. 426 par. 2 k.p.k., postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania nie jest wymienione.

Adam Bodnar zwraca uwagę, że na liście rozstrzygnięć sądu odwoławczego, które są zaskarżalne, określonej w art. 426 par. 2 k.p.k., postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania nie jest wymienione.źródło: ShutterStock

Na problem ten zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich. Co prawda art. 22 par. 2 kodeksu postępowania karnego stanowi, że postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania jest zaskarżalne, ale art. 426 par. 1 k.p.k. przewiduje wprost, że od orzeczeń sądu odwoławczego nie przysługuje środek odwoławczy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Adam Bodnar zwraca uwagę, że na liście rozstrzygnięć sądu odwoławczego, które są zaskarżalne, określonej w art. 426 par. 2 k.p.k., postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania nie jest wymienione. – Tymczasem decyzja może mieć istotne znaczenie dla ochrony praw i interesów stron postępowania. Przykładowo, ciężka choroba znacznie utrudniać będzie oskarżonemu osobistą obronę, więc w jego interesie leży, aby w czasie jej trwania postępowanie było zawieszone – argumentuje RPO w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości.

– Wyłączenie możliwości zaskarżenia postanowienia jedynie z powodu tego, że zostało wydane w II instancji wydaje się zatem niezgodne z konstytucyjnym prawem do obrony wyrażonym w art. 42 ust. 2 Konstytucji RP – twierdzi dr Bodnar. W jego ocenie można też mieć wątpliwość, czy rozwiązanie to pozostaje w zgodzie z art. 78 Konstytucji RP gwarantującym kontrolę prawidłowości wydania orzeczeń.

RPO przyznaje, że zasada ta nie jest absolutna, a w ustawie można ustanowić wyjątki. Skoro jednak ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zaskarżalności postanowienia o zawieszeniu w I instancji, to zdaniem RPO wydaje się zasadne, że zaskarżalność ta powinna dotyczyć także II instancji. Zwłaszcza że zarówno przesłanki zawieszenia postępowania, jak i konsekwencje dla stron pozostają analogiczne.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane