Crocsy poszły za wcześnie w świat - wzór obuwia nie podlega teraz ochronie

autor: Patryk Słowik15.03.2018, 17:00
„Jest mało prawdopodobne, by z uwagi na wagę, jaką dla rynku Unii mają trendy handlowe panujące na rynku amerykańskim, sprzedaż ta przeszła niezauważona przez działające w Unii środowiska wyspecjalizowane w danej branży” – stwierdził sąd. I podtrzymał decyzję EUIPO o unieważnieniu ochrony na wzór.

„Jest mało prawdopodobne, by z uwagi na wagę, jaką dla rynku Unii mają trendy handlowe panujące na rynku amerykańskim, sprzedaż ta przeszła niezauważona przez działające w Unii środowiska wyspecjalizowane w danej branży” – stwierdził sąd. I podtrzymał decyzję EUIPO o unieważnieniu ochrony na wzór.źródło: ShutterStock

Skoro wzór obuwia został udostępniony znacznie przed datą rejestracji, nie może podlegać ochronie. Uznał tak Sąd Unii Europejskiej.

Sprawa zaczęła się w 2004 r. Wówczas spółka Western Brands LLC zgłosiła do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wzór popularnych crocsów. Został on w 2005 r. zarejestrowany jako wzór wspólnotowy, a w listopadzie 2005 r. prawo do niego przeniesiono na spółkę Crocs. Wówczas ruszyła ogólnoświatowa machina handlowa, której efekty widzieliśmy kilka lat temu na polskich ulicach.

Problem pojawił się jednak mniej więcej w czasie największej prosperity, czyli w 2013 r. Jeden z francuskich przedsiębiorców wniósł do EUIPO o unieważnienie prawa. Powód? Unijne rozporządzenie nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych przewiduje, że ochrona jest możliwa tylko wówczas, gdy wzór ma nowy i indywidualny charakter. W art. 7 rozporządzenia doprecyzowano zaś, że przesłanką nowości jest m.in. to, że dany wzór nie był udostępniany publicznie przed okresem 12 miesięcy poprzedzającym tzw. zastrzeżoną datę pierwszeństwa, chyba że udostępnienie to nie mogło stać się dostatecznie znane przedsiębiorcom unijnym.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane