RODO: Zalew wyskakujących okienek. Czy zgody na cookies są konieczne?

autor: Sławomir Wikariak14.03.2018, 07:32; Aktualizacja: 14.03.2018, 08:13
"Wątpliwości GIODO budzi też fakt, że nie można w prosty sposób odwołać zgody, co jest jednym z wymogów RODO. Zgodnie z jego art. 7 ust. 3 wycofanie zgody musi być równie łatwe, jak jej wyrażenie"

"Wątpliwości GIODO budzi też fakt, że nie można w prosty sposób odwołać zgody, co jest jednym z wymogów RODO. Zgodnie z jego art. 7 ust. 3 wycofanie zgody musi być równie łatwe, jak jej wyrażenie"źródło: ShutterStock

Czy wszystkie strony internetowe używające cookies muszą do 25 maja poprosić użytkowników o wyrażenie na to zgody? Tak uważa część ekspertów, a serwisy już ruszyły z akcją pozyskiwania tych zgód.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Marcin(2018-03-14 11:35) Zgłoś naruszenie 2710

    A może zamiast uzyskiwać zgodę na śledzenie po prostu przestać śledzić ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • internauta .87Z(2018-05-16 19:08) Zgłoś naruszenie 120

    Wyskakuje mi często ramka Onet RODO na różnych stronach pytając o zgodę a w tym są także ustawienia zaawansowane które nie działają .Mimo ,że wyrażam zgodę ,akceptację to ramka znowu pojawia się często pytając o to samo i tak w kółko .Co mam zrobić aby RODO ciągle nie wyskakiwało na stronach bo szlak mnie trafia . Jest to irytujące ,że przez durnych urzędników unijnych musi być taki problem utrudniania korzystania z internetu .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Michał(2018-03-16 08:35) Zgłoś naruszenie 20

    Problem zaczyna się od tego co to są dane osobowe. Niektórzy dmuchają i za te dane uważają prawie wszystko. Cytowany WP - co zbiera jako dane? Sesję, którą można usunąć? I Google, kto zbiera dane osobowe? Na pewno dane są wtedy, gdy użytkownik jest zalogowany, bo sesje łączy się z jednoczesnym zalogowaniem konkretnego użytkownika, więc zgoda powinna być wyrażana i cofana przy zalogowaniu, dopóki nie ma zalogowania, to użytkownik jest anonimowy, chyba że strona pobiera, przetwarza oi porównuje nie 🍪 a adresy IP, 🍪 są u mnie, IP u nich, to samo.dotyczy indywidualnych identyfikatorów nadawanych jednorazowo na użytkownika na podstawie danych identyfikujących tego użytkownika, czyli np IP. I teraz zastanawiam się czy wyborcza nie będzie miała większego problemu, bo ewidentnie zbiera dane inaczej niż przez cookies. Przez przepisy rodo i wątpliwości udostępnianie części treści będzie się ostatecznie odbywać wyłącznie zalogowanym użytkownikom, co w efekcie zmniejszy prywatność.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wyszukiwacz(2018-03-17 13:21) Zgłoś naruszenie 10

    Jeżeli korzystając z wyszukiwarki nie będziesz chciał się zgodzić na ciasteczka, to nie wyszukasz bo wujek google cię zbanuje. Albo zrobi płatną wersję, bo na czymś musi zarabiać , nie jest to firma charytatywna.

    Odpowiedz
  • KońRafał(2018-03-15 15:27) Zgłoś naruszenie 10

    Czyli żeby śledzić użytkownika przez google analytics (chociażby po to, aby poznać ilość osób odwiedzających moją stronę), będzie musiał kliknąć, że wyraża na to zgodę?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • David Radlak(2018-08-06 13:48) Zgłoś naruszenie 10

    Zgoda na ciasteczka to w Polsce istna patologia. Gdy próbowałem zorganizować wyjazd integracyjny swoich pracowników dowiedziałem się, że moja przeglądarka blokuje cookies z internetowych stron TRZECICH i nie mogę sprawdzić rozkładu jazgy kolejki z lotniska w krakowie(oficjalna strona dedykowana komunikacji w Krakowie) a druga ta sama sytuacja to PKS w Częstochowie też rozkładu nie wyświetlił(spłka podlegająca Ministerstwu infrastruktury). Nie mam wpływu na ustawienia przeglądarek bo od tego jest dział IT ale dostęp do informacji publicznej jakąjest rozkłasd jazdy chyba powinien być powszechny.

    Odpowiedz
  • ROBERT(2018-05-28 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    A ja uważam że ciasteczka nei mogą być uważane za żadne osobowe, nie przesadzajmy i nie wprowadzajmy demagogii. Jeżeli ktoś w ciateczku przechowuje informację której nei mozemy kogoś namierzyć, nei mozemy mówić o przetwarzaniu czyiś danych osobowych. Tak było do tej pory w GIODO i podobnei uważma trzeba traktować to w RODO.

    Odpowiedz
  • ja(2018-07-14 09:52) Zgłoś naruszenie 01

    A wiecie co to TOR? Od lat korzystam.

    Odpowiedz