Korzystanie z cudzej nieruchomości w złej wierze nie popłaca

autor: Marcin Nagórek17.03.2018, 08:00
nieruchomość

Istnieje podstawa do domagania się od gminy odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości, przez lata była bowiem posiadaczem służebności w złej wierze.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą na nieruchomości, pod którą jest miejska sieć wodociągowa. Poprzedni właściciel jeszcze przed laty nie wyrażał na nią zgody, a do dziś nie ma żadnej umowy. Czy w związku z tym mogę się domagać od gminy odszkodowania za korzystanie z mojej nieruchomości za lata wstecz?

Tak. Istnieje podstawa do domagania się od gminy odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości, przez lata była bowiem posiadaczem służebności w złej wierze. Problemem może być jednak wykazanie kwoty roszczenia, wobec czego wskazane jest powołanie biegłego, który oszacuje wynagrodzenie za lata wstecz (do 10 lat).

W zbliżonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy w Sieradzu w wyroku z 7 listopada 2016 r. (sygn. akt I C 1/14) uznał roszczenie odszkodowawcze i zasądził od gminy na rzecz powoda stosowną kwotę, uwzględniając 10-letni okres bezumownego użytkowania.

W tej sprawie na szczególną uwagę zasługują art. 225 i art. 224 par. 2 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z pierwszym, obowiązki samoistnego posiadacza w złej wierze względem właściciela są takie same, jak obowiązki samoistnego posiadacza w dobrej wierze od chwili, w której dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy. Druga regulacja stanowi zaś, że od chwili, w której samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że nastąpiło to bez jego winy. Z kolei z art. 352 k.c. wynika, że kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem służebności, a do posiadania służebności stosuje się odpowiednio przepisy o posiadaniu rzeczy.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane