statystyki

Jak przebiega postępowanie w sprawie wykorzystywania przewagi kontraktowej

autor: Jacek Marczak, Joanna Popielewska18.03.2018, 14:00
prawo, internet, IT, ICT, www

Szczególną metodą gromadzenia dowodów jest niezapowiedziana kontrola w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przedsiębiorcy (w przeciwieństwie do przeszukania w postępowaniu antymonopolowym nie wymaga ona zgody sądu).źródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 5 marca wydał pierwszą decyzję w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Przedsiębiorca uniknął kary, bo w trakcie postępowania szybko zobowiązał się do zmiany swoich działań.

SĄ ZMIANY URZĄD WYJAŚNIA

Od 12 lipca 2017 r. prezes UOKiK prowadzić może sprawy nowego typu, dotyczące nieuczciwych praktyk w zakresie handlu żywnością – postępowanie uregulowane ustawą z 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67; dalej: ustawa o przewadze kontraktowej). Prowadzone jest ono w przypadku, gdy dochodzi do nadużywania silnej pozycji negocjacyjnej przez nabywcę lub (rzadziej) dostawcę takich produktów.

Wszczęcie z urzędu

Ustawa o przewadze kontraktowej wyróżnia dwa podstawowe rodzaje postępowań: w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową (tzw. właściwe) oraz poprzedzające je postępowanie wyjaśniające. Podstawy do wszczęcia postępowania są różnorodne – mogą to być wszelkie sygnały z rynku, monitoring własny prezesa UOKiK, informacje z mediów itp. Niezwykle ważnym źródłem wiedzy są również składane przez przedsiębiorców zawiadomienia. Pozwalają one na dokonanie wstępnej oceny już na bardzo wczesnym etapie podejmowanych czynności, czy mogło dojść do wystąpienia praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Warto pamiętać, że zawiadomienie nie jest wiążące dla prezesa UOKiK i nie zawsze jego wynikiem musi być wszczęcie postępowania. Niezależnie od źródła informacji, w każdym przypadku postępowanie wszczynane jest z urzędu, tj. z inicjatywy własnej prezesa UOKiK na podstawie analizy sygnałów o ewentualnie występujących na rynku nieprawidłowościach i oceny interesu publicznego w prowadzeniu danej sprawy.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane