statystyki

Jak znaleźć wyjście z pułapki art. 7

autor: Grzegorz Osiecki12.03.2018, 07:54; Aktualizacja: 12.03.2018, 08:22
Mateusz Morawiecki, Jean-Claude Juncker

Ostatnie spotkanie Morawieckiego z Junckerem było „obiecujące i klimat był bardzo dobry”źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

Rośnie liczba potencjalnych sojuszników Polski w unijnym sporze o praworządność w naszym kraju. Premier Morawiecki jednak będzie musiał wykonać gesty wobec Komisji Europejskiej.

Zeszłotygodniowa podróż Mateusza Morawieckiego do Brukseli pokazała, że scenariusz zderzenia Polski z wnioskiem Komisji Europejskiej w Radzie Europy w sprawie art. 7 nie jest nieuchronny. W tej chwili w równaniu, które opisuje jego prawdopodobieństwo, są dwie niewiadome. Po pierwsze, liczba państw, które poprą Polskę w przypadku głosowań w Radzie w ramach art. 7. Po drugie, skłonność polskiego rządu do ustępstw i skala możliwych korekt w rozwiązaniach dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Im więcej państw będzie w stanie poprzeć Polskę, tym ewentualnych zmian może w sądownictwie być mniej.

Jak do tej pory oficjalne wsparcie w procedurze dla stanowiska Polski wyraziły Węgry oraz Litwa. W piątek Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie premierów państw bałtyckich. Deklaracja Litwy była jasna, ale także premierzy Łotwy i Estonii mówili, że cała sprawa powinna zakończyć się porozumieniem. Nie padały wprawdzie tak jasne deklaracje, jak w przypadku Litwy, ale Bruksela i tak widzi, że te państwa nie kwapią się do podjęcia kolejnych kroków wobec Polski. Rząd liczy, że podobne stanowisko zajmują jeszcze Rumunia, Bułgaria, Czechy oraz Malta. To łącznie siedem państw, na które Bruksela w tej sprawie nie może liczyć wcale lub nie może być pewna, że będzie miała je po swojej stronie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane