Będzie uproszczona ścieżka dochodzenia alimentów

autor: Emilia Świętochowska12.03.2018, 08:34
Alimenty podstawowe to tylko jeden z elementów planowanej reformy prawa rodzinnego.

Alimenty podstawowe to tylko jeden z elementów planowanej reformy prawa rodzinnego.źródło: ShutterStock

460 zł na jedno dziecko, 840 zł na dwoje, a 1140 zł na troje – tyle wyniosłyby dziś stawki alimentów podstawowych, czyli świadczeń wypłacanych rodzicowi bez konieczności prowadzenia żmudnej, często wielomiesięcznej batalii sądowej. Ich wysokość będzie ustalana na podstawie ogłaszanej co roku kwoty przeliczeniowej, uzależnionej m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto oraz współczynnika dzietności.

Wprowadzenie uproszczonej ścieżki dochodzenia alimentów zapowiedział pod koniec ubiegłego tygodnia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W grudniu ubiegłego roku DGP jako pierwszy informował o planach resortu. Nakazy zapłaty alimentów podstawowych mają być w założeniu wydawane w ciągu kilku dni. Matka czy ojciec ubiegający się o świadczenia uzyskają możliwość złożenia pozwu na gotowym, łatwym do wypełnienia formularzu dostępnym w internecie. W postępowaniu nakazowym dotyczącym przyznania wsparcia na dziecko decydować będą mogli referendarze sądowi. – Oczywiście nie stoi to na przeszkodzie temu, aby jeden z rodziców – uważając, że te alimenty są zbyt niskie albo zbyt wysokie w stosunku do sytuacji, która ma miejsce w danym przypadku – dochodził na zwykłej, dotychczasowej drodze ustalenia ich wysokości – podkreślił na konferencji prasowej minister Ziobro.

Z danych resortu wynika, że średnia wysokość świadczeń zasądzonych od rodziców w 2016 r. wyniosła 577 zł, a w pierwszej połowie 2017 r. – 590 zł. Ponadto zgodnie z ministerialną propozycją obowiązek alimentacyjny dotyczący dziecka będzie automatycznie wygasał, gdy skończy ono 25. rok życia.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Aga(2018-03-13 09:03) Zgłoś naruszenie 11

  460 na jedno dziecko ale już przy 3 to wychodzi po 380 zł na 1 dziecko.Przy dzisiejszych cenach i kosztach utrzymania to kpiny.A jeśli dziecko jest chore niepełnosprawne to już wogole lepiej nie mówić Wspaniałe zasady w kraju w którym władza chce by rodziło się więcej dzieci i zarówno tych zdrowych jak i niepełnosprawnych ale po urodzeniu to już nikogo nie interesuje za co kupić leki za co opłacić rehabilitację i za co po prostu przeżyć

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aga(2018-03-13 08:55) Zgłoś naruszenie 03

  A co z alimentami na niepełnosprawne dziecko.Do tej pory nie było granicy wieku tzn do 25 roku życia tylko że tak powiem bezterminowo .Więc jak planują to zmienić.

  Odpowiedz
 • lol(2018-03-12 12:50) Zgłoś naruszenie 02

  Ziobro weź się za złodziei, którzy unikają płacenia zobowiązań poprzez alimenty na żonę, dziecko, wnuki, babki etc. Zabieg prosty, bo wystarczy iść do notariusza a później pierwszeństwo w podziale wyegzekwowanych należności. Z cwaniakami i krętaczami nic nie zrobicie bo się boicie.

  Odpowiedz
 • Cleo(2018-03-12 11:24) Zgłoś naruszenie 20

  A co z alimentami na byłą żonę/męża.. prawo prawem, ale płacenie do czasu zawarcia nowego związku to abstrakcja..

  Odpowiedz
 • Zenek(2018-03-12 10:36) Zgłoś naruszenie 72

  Może w końcu sądy skończą z określaniem wysokości alimentów wg tzw. możliwości zarobkowych wziętych z sufitu. To doprowadziło wiele osób po zgłoszeniu spraw o alimenty do komornika do bezdomności tych osób i pozbawiło alimentów dla dzieci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane