statystyki

Wnioski taryfowe już spływają do Wód Polskich

autor: Jakub Pawłowski12.03.2018, 07:19; Aktualizacja: 12.03.2018, 08:12
Przez długi czas pod znakiem zapytania stały szczegółowe zasady rozliczeń.

Przez długi czas pod znakiem zapytania stały szczegółowe zasady rozliczeń.źródło: ShutterStock

Do dziś przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne muszą przesłać do regionalnych zarządów gospodarki wodnej swoje wnioski taryfowe. To wyliczenia zysków i strat spółek komunalnych, które posłużą do ustalenia stawek opłat za wodę i odprowadzanie nieczystości w poszczególnych gminach.

Po raz pierwszy opiniować je będą nowo powstałe jednostki Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie, a nie gminy, jak to było przed dużą nowelizacją ustawy Prawo wodne (Dz.U. 2017, poz. 1566).

Sprawa wniosków taryfowych od początku budziła kontrowersje. Po pierwsze, bardzo późno opublikowano ostateczną wersję projektu rozporządzenia taryfowego (Dz.U. z 2018 r., poz. 472). W efekcie firmy miały nieco ponad tydzień na opracowanie wniosków i uwzględnienie wszystkich wprowadzonych w nim zmian.

Branża sygnalizowała, że to bardzo napięty termin, zwłaszcza że – na skutek nowelizacji prawa wodnego – znacząco zmieniły się reguły. Po raz pierwszy taryfy muszą zostać ustalone na trzy lata, a nie tylko rok, jak do tej pory.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane