Opcja nuklearna UE wobec Polski może okazać się niewypałem

autor: Magdalena Cedro28.02.2018, 08:25; Aktualizacja: 28.02.2018, 10:01
Na białą księgę może być za późno: większość państw już wie, co myśleć

Na białą księgę może być za późno: większość państw już wie, co myślećźródło: ShutterStock

Mamy poparcie. Opcja nuklearna UE może okazać się niewypałem.

Wczorajsza narada w Brukseli na temat praworządności w Polsce to dopiero początek uruchomionej po raz pierwszy w historii UE procedury w ramach art. 7 unijnego traktatu. – Nie podważamy prawa żadnego państwa do zmian w systemie sądownictwa, ale potrzeba reformy nigdy nie może być wymówką do zwiększenia politycznej nad nim kontroli – uzasadniał wczoraj wniosek Komisji Europejskiej jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans.

To Komisja uruchamia procedurę przewidzianą art. 7, ale ciężar decyzji spoczywa na krajach członkowskich. Wiele zależy też od terminarza prac w Radzie UE, który ustala obecnie przewodnicząca jej Bułgaria. Minister spraw zagranicznych tego kraju Ekaterina Zachariewa uzależniła wczoraj dalsze procedowanie od wyników dialogu pomiędzy rządem w Warszawie a Komisją. Ta z kolei – jak mówił Timmermans – czeka na odpowiedź polskich władz na swoje, czwarte z kolei zalecenia. Polska ma czas na odpowiedź do 20 marca.

Ewentualne głosowanie nad polską praworządnością w Radzie UE nie nastąpi szybko. Zgodnie z procedurą musi je poprzedzić wysłuchanie stanowiska polskiego rządu, debata i ewentualne zalecenia. Zgodę na głosowanie wyraża Parlament Europejski. Do stwierdzenia naruszenia przez Polskę unijnych wartości potrzeba większości czterech piątych, a więc głosów 22 państw (Polska wyłączona jest z głosowania).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane