Umowa PPP bez tajemnicy handlowej

autor: Jakub Pawłowski28.02.2018, 17:30
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Urząd miasta przesłał zainteresowanemu dokumentację uboższą o kilkadziesiąt stron, które – jak stwierdzono – nie mogły być ujawnione, bo zawierały informacje chronione.źródło: ShutterStock

Samorząd nie może przedkładać interesu przedsiębiorstwa, z którym wchodzi w partnerstwo publiczno-prywatne, ponad prawo mieszkańców do informacji publicznej.

To wnioski z precedensowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że prezydent miasta nie miał prawa odmawiać mieszkańcom dostępu do pełnej dokumentacji firmy, powołując się na jej tajemnicę handlową.

Sprawa dotyczyła wybudowanej za 725 mln zł spalarni odpadów w Poznaniu, która powstała w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W zamian za poniesione nakłady inwestor miał mieć zagwarantowany zysk w wysokości 70 mln zł rocznie. Tyle bowiem miasto miało płacić mu za utylizację ponad 210 tys. ton odpadów. Samorząd zadeklarował, że będzie dostarczać je do spalarni każdego roku.

Spór zainicjował Lechosław Lerczak, aktywista z organizacji My-Poznaniacy. Wystąpił do prezydenta o udostępnienie zapisanych w umowie szczegółów współpracy na linii samorząd–firma.

– Wiele osób miało obawy co do konkretnych ustaleń. Wiadomo było jedynie, że miasto przez 25 lat ma zapłacić 2,2 mld zł i zobowiązało się dostarczyć firmie określoną ilość odpadów. Nic nie wspominano natomiast o ewentualnych karach umownych, które podatnicy musieliby ponieść, gdyby miasto nie wywiązało się z tych warunków – mówi Lechosław Lerczak.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane