statystyki

Jak spółka może się bronić przed pozwem partnera pozbawionego prawa reprezentacji [WZÓR ODPOWIEDZI NA POZEW]

autor: Anna Borysewicz02.03.2018, 20:00
Umowa podmiotu może przewidywać surowsze wymogi odnośnie do kworum i większości głosów, nie może natomiast łagodzić tych zasad.

Umowa podmiotu może przewidywać surowsze wymogi odnośnie do kworum i większości głosów, nie może natomiast łagodzić tych zasad.źródło: ShutterStock

Partnerka w spółce, w której również jestem wspólniczką, złożyła w sądzie pozew o stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie pozbawienia jej prawa do reprezentowania podmiotu. Twierdzi, że nie dochowaliśmy warunków formalnych – zgodnych z kodeksem spółek handlowych – koniecznych do przyjęcia tejże uchwały, gdyż została ona podjęta jednogłośnie w obecności tylko czterech spośród sześciu partnerów. Poza tym uważa, że nie było ważnego powodu do podjęcia takiej uchwały. Tym bardziej że nie został on określony w umowie spółki. Tymczasem w naszej ocenie ważnym powodem było podjęcie przez wspólniczkę działalności konkurencyjnej względem przedmiotu działalności naszej spółki bez – wyrażonej w formie uchwały – jednomyślnej zgody wszystkich pozostałych partnerów. Jakimi argumentami nasza spółka może się bronić w procesie?

Pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji spółki partnerskiej (dalej: sp.p.) – poza prawomocnym orzeczeniem właściwego sądu oraz dobrowolnym ujęciem tego uprawnienia (czy to w pierwotnym tekście umowy, czy też w drodze jej zmiany na późniejszym etapie funkcjonowania spółki) – może nastąpić jedynie w drodze uchwały partnerów. Powinna ona odpowiadać następującym wymaganiom formalnym:

● jej podjęcie powinno nastąpić wyłącznie z ważnych powodów,

● do jej powzięcia konieczna jest większość 3/4 głosów,

● przy kworum określonym na poziomie 2/3 ogólnej liczby wspólników (a nie osób uczestniczących w podjęciu uchwały).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane