statystyki

Jak spółka może się bronić przed pozwem partnera pozbawionego prawa reprezentacji [WZÓR ODPOWIEDZI NA POZEW]

autor: Anna Borysewicz02.03.2018, 20:00
Umowa podmiotu może przewidywać surowsze wymogi odnośnie do kworum i większości głosów, nie może natomiast łagodzić tych zasad.

Umowa podmiotu może przewidywać surowsze wymogi odnośnie do kworum i większości głosów, nie może natomiast łagodzić tych zasad.źródło: ShutterStock

Partnerka w spółce, w której również jestem wspólniczką, złożyła w sądzie pozew o stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie pozbawienia jej prawa do reprezentowania podmiotu. Twierdzi, że nie dochowaliśmy warunków formalnych – zgodnych z kodeksem spółek handlowych – koniecznych do przyjęcia tejże uchwały, gdyż została ona podjęta jednogłośnie w obecności tylko czterech spośród sześciu partnerów. Poza tym uważa, że nie było ważnego powodu do podjęcia takiej uchwały. Tym bardziej że nie został on określony w umowie spółki. Tymczasem w naszej ocenie ważnym powodem było podjęcie przez wspólniczkę działalności konkurencyjnej względem przedmiotu działalności naszej spółki bez – wyrażonej w formie uchwały – jednomyślnej zgody wszystkich pozostałych partnerów. Jakimi argumentami nasza spółka może się bronić w procesie?

Pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji spółki partnerskiej (dalej: sp.p.) – poza prawomocnym orzeczeniem właściwego sądu oraz dobrowolnym ujęciem tego uprawnienia (czy to w pierwotnym tekście umowy, czy też w drodze jej zmiany na późniejszym etapie funkcjonowania spółki) – może nastąpić jedynie w drodze uchwały partnerów. Powinna ona odpowiadać następującym wymaganiom formalnym:

● jej podjęcie powinno nastąpić wyłącznie z ważnych powodów,

● do jej powzięcia konieczna jest większość 3/4 głosów,

● przy kworum określonym na poziomie 2/3 ogólnej liczby wspólników (a nie osób uczestniczących w podjęciu uchwały).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane