Policja zajrzy w majątki drobnych złodziejaszków

autor: Emilia Świętochowska26.02.2018, 07:07; Aktualizacja: 26.02.2018, 08:01
Ostatecznie uzgodniono, że informacje o sprawcach wykroczeń będą zbierane w ramach Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP)

Ostatecznie uzgodniono, że informacje o sprawcach wykroczeń będą zbierane w ramach Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP)źródło: ShutterStock

 Projekt przepisów, które mają poskromić notorycznych złodziei, w najbliższym czasie trafi do akceptacji rządu. Chodzi o kompleksową nowelizację kodeksu wykroczeń przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe regulacje obejmują przede wszystkim obniżenie progu kradzieży z 500 zł do 400 zł (to jeden z tzw. czynów przepołowionych, które są kwalifikowane jako wykroczenie albo przestępstwo w zależności od wartości zrabowanego mienia) oraz utworzenie elektronicznego rejestru podejrzanych i sprawców wykroczeń.

Obie propozycje zostały przyjęte przez handlowców z umiarkowanym zadowoleniem. Przedsiębiorcy od lat zabiegali o obniżenie progu kradzieży do poziomu sprzed 2013 r., który wynosił 250 zł. Ich zdaniem podniesienie tego progu do 500 zł spowodowało spory wzrost wartości majątku trafiającego w ręce złodziei, a zmniejszenie go o 100 zł to krok w dobrym kierunku, ale zdaniem niektórych organizacji branżowych – niewystarczający.

Za to z pełnym poparciem spotkał się pomysł utworzenia rejestru informacji o osobach, które były podejrzane, obwinione bądź ukarane za wykroczenia. Dane te w założeniu będą mogły być pozyskiwane, gromadzone i wykorzystywane bez wiedzy i zgody samych zainteresowanych. Entuzjazmu handlowców do końca nie podzielają policjanci, choć zasadniczo uważają, że taka baza będzie przydatna w zwalczaniu przestępstw przeciwko mieniu. Nadanie nowemu rejestrowi ram prawnych okazało się dla resortu trudniejsze do zrealizowania, niż początkowo zakładano. Nie wspominając już o wyzwaniach natury technicznej.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • olll(2018-02-26 15:03) Zgłoś naruszenie 10

  rejestr osób podejrzanych lub obwinionych? każdego można podejrzewać lub obwinić, a potem uniewinnić. ale błoto pozostanie w...rejestrze...super. ciekaw jestem co na to TK?

  Odpowiedz
 • Monika(2018-02-26 16:25) Zgłoś naruszenie 01

  Jestem przychylna w związku z tą ustawą

  Odpowiedz
 • teoretyczne państwo(2018-02-26 17:52) Zgłoś naruszenie 20

  A kiedy skarbówka się weźmie za przestępców? Skoro nie pracuje, to skąd ma kasę np. na adwokata, na domy, na samochody? Jeśli dostał, to od kogo i czy zapłacił podatek od darowizny. Jeśli zarobił to gdzie i czy możliwe są takie oszczędności po odjęciu opłat. Przecież to co jest teraz, to jest farsa. Gość nie pracuje, bo jest przestępcą i stać go na adwokata, którego honorarium wynosi kilka tysięcy. Wszyzcy wiedzą, że forsa z przestępstwa, a każdy udaje, że nie wie.

  Odpowiedz
 • Gii(2018-02-26 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  A kiedy będzie można rejestrować poszukiwania do sprawy w ramach systemu policyjnego?..bo jak narazie wystarczy przez rok nie odbierać wezwań..albo zmienić adres zamieszkania...i sprawa umorzona....no i kiedy zrezygnują z niepotrzebnych ograniczeń w terminach umożliwiających ukaranie mandatem..a nie na siłę pchać wszystko do Sądu mimo ,żesprawca się przyznaje i chce mandat...

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-02-26 21:56) Zgłoś naruszenie 01

  Bo do większych złodziei jest za krótka . POmijam , że razem z nimi lody kręci , zgodnie z tradycją .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane