statystyki

Jak ocenić, czy dłużnik stał się niewypłacalny

autor: Aleksandra Krawczyk-Giehsmann24.02.2018, 07:00
Nie tylko zaburzona płynność finansowa może być przejawem utraty zdolności wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Nie tylko zaburzona płynność finansowa może być przejawem utraty zdolności wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.źródło: ShutterStock

Nie tylko zaburzona płynność finansowa może być przejawem utraty zdolności wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. O tym zagrożeniu mogą świadczyć także inne symptomy.

Nowa definicja niewypłacalności, stanowiącej podstawę ogłoszenia względem dłużnika upadłości, a także otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, obowiązuje 2 lata. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 11 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe dłużnik jest niewypłacalny, „jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych”. Definicja odnosi się do wszystkich dłużników, zarówno osób fizycznych, jak i spółek.

Niejasna definicja

Wbrew szumnym zapowiedziom ustawodawcy niewypłacalności nie jest bynajmniej jednoznaczna i mimo upływu czasu – wciąż budzi szereg wątpliwości. To powoduje, że na gruncie obecnie obowiązujących regulacji ustalenie z całą pewnością, czy dany podmiot jest niewypłacalny jest z perspektywy praktyki bardzo trudne i każdorazowo wiąże się z ryzykiem przyjęcia przez sąd upadłościowy (albo restrukturyzacyjny) odmiennego stanowiska niż stanowisko dłużnika. Generalnie przyjmuje się, że nowa definicja niewypłacalności nie powinna być rozumiana w taki sposób, jak to było powszechne na gruncie stanu prawnego obowiązującego do końca 2015 r. W tamtym czasie pojęcie niewypłacalności było wykładane dość restrykcyjnie, co w skrajnych przypadkach sprowadzało się do ogłaszania upadłości podmiotów, które w terminie nie uregulowały zaledwie dwóch zobowiązań, niezależnie od ich wartości. Obecnie większą wagę należy przywiązywać nie tyle do faktu niepłacenia pewnych długów, ile do kwestii braku po stronie dłużnika „zdolności wykonywania zobowiązań pieniężnych”. Dla ustalenia stanu niewypłacalności nie mają znaczenia zobowiązania inne niż pieniężne, czyli np. do wydania rzeczy przez sprzedawcę lub wyprodukowania i wydania towaru przez producenta, dopóki nie zostaną one przekształcone w zobowiązania pieniężne, np. wskutek odstąpienia przez drugą stronę od umowy i naliczenia kar umownych. Nieistotne są również zobowiązania jeszcze niewymagalne. Jeżeli doszło do utraty zdolności do wykonywania zobowiązań, dłużnik ma 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane