statystyki

Straż Marszałkowska z uprawnieniami jak policja

autor: Bożena Wiktorowska29.01.2018, 18:00
Straż Marszałkowska

Straż Marszałkowskaźródło: Newspix
autor zdjęcia: Herok

Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą włączenie Straży Marszałkowskiej do służb mundurowych. Na tej podstawie zajmujący się ochroną Sejmu i Senatu będą traktowani na równi z policjantami, strażakami czy funkcjonariuszami wywiadu. Także szef Kancelarii Sejmu zostanie zrównany z komendantami innych służb mundurowych.

Ważną zmianą dla zajmujących się ochroną parlamentu będzie prawo do emerytury policyjnej. Osoby te zyskają prawo do zakończenia aktywności zawodowej już po 15 latach służby. Zasada ta dotyczy jednak – podobnie jak w przypadku policjantów – tylko osób, które wstąpiły do służby przed 2013 r. Natomiast ci funkcjonariusze, którzy dołączyli do tej formacji po 31 grudnia 2012 r., uzyskają prawo do emerytury po ukończeniu 55. roku życia posiadając co najmniej 25 lat służby. Podstawę wymiaru emerytury funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej będzie stanowić średnie uposażenie lub wynagrodzenie należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez funkcjonariusza. Jednocześnie funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, którzy ulegną wypadkowi w czasie wykonywania zadań służbowych, będą mogli się ubiegać o policyjną rentę inwalidzką. Stan ich zdrowia będzie oceniać lekarz orzecznik resortu spraw wewnętrznych.

Funkcjonariusze nie będą jednak korzystać ze wszystkich policyjnych przywilejów. Emerytom i rencistom policyjnym z tej formacji nie będzie bowiem przysługiwać pomoc w budownictwie mieszkaniowym na zasadach przewidzianych dla funkcjonariuszy. Ustawa wejdzie w życie 20 maja 2018 r. 

Etap legislacyjny


Pozostało 3% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • popieram(2018-01-30 08:40) Zgłoś naruszenie 10

  Aż dziw , że do tej pory jeszcze nie mieli takich przywilejów.

  Odpowiedz
 • Anna(2018-01-30 07:46) Zgłoś naruszenie 10

  Zgodnie z prawem Parkinsona, gdyby nawet podwoił lub potroił ilość urzędników , to i tak nie będą w pełni zdolni wykonać określonych zadań, bo w miarę wzrostu zatrudnienia będą musieli poświęcić więcej czasu na obsługę samych siebie i komunikację między sobą.

  Odpowiedz
 • niemozliwe ze jeszcze rzadza(2018-01-30 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  jak panstwo policyjne to wszystkie sluzby do roboty oni naprawde nie maja wstydu to bezmuzgowie sie rozlalo na caly kraj mysla ze moga wszystko mamy za plecami unie

  Odpowiedz
 • olo(2020-10-19 10:19) Zgłoś naruszenie 00

  a murarz 45 lat pracy dziwny kraj

  Odpowiedz
 • mmm(2020-04-17 14:33) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda tylko ,że nie mają do czynienia z "lumpami " i przestępcami . Kasa taka jakiej nie widział Policjant który ma do czynienia z różnymi ludźmi. Może Związki Zawodowe wystąpią z propozycją zrównania wynagrodzeń Policjantów do Straży.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane