statystyki

Zgwałcenie kobiety ciężarnej nowym typem przestępstwa

autor: Emilia Świętochowska25.01.2018, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2018, 08:37
Ofiara zgwałcenia uzyska prawo złożenia wniosku o nałożenie na przestępcę zakazu zbliżania się i kontaktowania

Ofiara zgwałcenia uzyska prawo złożenia wniosku o nałożenie na przestępcę zakazu zbliżania się i kontaktowaniaźródło: ShutterStock

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejm po raz pierwszy zajmie się rządowym projektem przepisów zaostrzających kary za najcięższe przypadki zgwałceń. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje przede wszystkim, aby surowsze sankcje groziły tym przestępcom seksualnym, którzy działali ze szczególnym okrucieństwem, zgwałcili dziecko bądź zadali swojej ofierze poważne obrażenia cielesne.

W takich przypadkach sąd będzie mógł orzec karę w przedziale od 5 do 15 lat albo 25 lat pozbawienia wolności. Obecnie minimalna kara za zgwałcenie małoletniego (poniżej 15. roku życia) oraz spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w kontekście przestępstwa seksualnego to trzy lata więzienia.

W kodeksie karnym zostaną też wyodrębnione nowe, szczególne kategorie zgwałceń (tzw. typy kwalifikowane). Jednym z nich jest zgwałcenie, którego następstwem jest śmierć ofiary. Za taką zbrodnię sprawcy będzie grozić od 8 do 15 lat albo 25 lat pozbawienia wolności (obecnie tego rodzaju przestępstwa są osądzane na postawie kilku różnych przepisów kodeksu karnego). A jeśli doszłoby do zgwałcenia i zabójstwa dziecka, sąd będzie mógł zakazać przedterminowego warunkowego zwolnienia.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane