Dwa kolejne projekty o sądach w ministerstwie sprawiedliwości

12.01.2018, 07:00; Aktualizacja: 12.01.2018, 08:48
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dwa projekty, których celem ma być odciążenie sądów od najprostszych spraw takich jak wykroczenia, czy proste sprawy cywilne. Jeden z nich zakłada powołanie tzw. sądów pokoju - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w resorcie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (33)

 • Do Polityków(2018-01-12 09:35) Zgłoś naruszenie 2223

  W Polsce istnieje Spisek Lobby prawniczego zainteresowanego kasowaniem opłat za postępowania spadkowe głównie ze złymi długami.........najlepiej do ostatniego pokolenia zstępnych czyli wszystkich polaków. Spadków z tzw "dobrodziejstwem" wciskanym już krewnym IV stopnia i Ich dzieciom. Ludzie nie znający się na prawie lub zwyczajnie biedni ,nie reagujący w porę na terminy są maczani po uszy gdyż od chwili Ich objęcia oprocentowanie karne wierzycieli wzrasta totalnie. Ministerstwo Sprawiedliwości nie reaguje ,przecież tam są tez prawnicy a jako kasta zawodowa od każdego tak wrobionego klienta mają przychód. Mało --za Nimi idą całe mafie prawniczo -windykacyjne,skupujące nawet przedawnione długi tzw „adwokaci diabłów”.. Tylko wówczas gdy się zmieni KPC „na domniemanie odrzucenia spadku przez krewnych II lub III stopnia ” -można to zmienić . Sami sobie Prawnicy tego koryta od pysków nie odstawicie.

  Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
 • prawnik(2018-01-12 09:49) Zgłoś naruszenie 205

  Takie "Sądy grodzkie" bis? Dlaczego nie przyjęły się Sądy grodzkie - i w ciągu kilku lat zmieniły się w "zwykłe" wydziały ds. spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym (bez drobnych spraw karnych)? Bo nie były OSADZONE w tradycji polskiej (to, że istniały w I RP to za mało, brak jest pamięci instytucjonalnej sięgającej I RP). Podobnie nie sprawdzą się "Sądy pokoju" - jest to coś nieznanego polskiej tradycji. A wręcz sprzecznego z cechami Narodu. Dlatego wszelkie próby wprowadzania instytucji mediacyjnych i arbitrażowych kończą się statystycznym zerem efektu. Jeśli Polak idzie na ugodę, to przed "prawdziwym" Sądem i przymuszony (nie nakłoniony) w toku rozprawy. Sama nazwa "Sąd pokoju" - wysoce niefortunna. To jakby z góry napisać nazwę: "Wyrób sądopodobny do lekceważenia".

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • jaro(2018-01-12 09:57) Zgłoś naruszenie 211

  czyli powrót do kolegiów ds wykroczeń ? :)

  Odpowiedz
 • młody(2018-01-12 10:27) Zgłoś naruszenie 11

  A co z upadłością konsumencką?????

  Odpowiedz
 • Inspektor(2018-01-12 10:53) Zgłoś naruszenie 1116

  Panie Prawnik ,przestań Pan rżnąć głupa gdyż nikt nie uwierzy żeś Pan faktycznie taki głupi. Złe długi razem z tzw "dobrodziejstwem" wciskane sa już krewnym IV stopnia i Ich dzieciom. Ludzie nie znający się na prawie lub zwyczajnie biedni ,nie reagujący na terminy, nie mający o tym pojęcia , są maczani po uszy gdyż od chwili Ich objęcia oprocentowanie karne wierzycieli wzrasta totalnie i to co Oni naliczają przed tym faktem też jest o pomste do nieba. Wy jednak żerujecie na tym procederze gdż za każdego tak wrobionego macie kase za wasze czynności i im więcej Ich jest. Mało za Wami ida całe mafie prawniczo -windykacyjne tzw adwokaci diabłów. Tylko wówczas gdy sie zmieni KPC można to zmienić . Sami sobie tego koryta od pysków nie odstawicie. Wszak często nauczeni jesteście łatwych pieniędzy.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • ssr(2018-01-12 11:23) Zgłoś naruszenie 1010

  Można PiS popierać albo nie, ale trzeba im przyznać, że idą jak taran, a przy okazji może wprowadzą jakiś ułamek rozwiązań dobrych. Sądy pokoju to juz nie fanaberia ale ostatnia deska ratunku dla wymiaru sprawiedliwości, który się udławił własnymi sprawami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Galicjan gość(2018-01-12 12:49) Zgłoś naruszenie 512

  Szanowny Ministrze rodaku, może proste sprawy cywilne,,administracyjne, wykroczenia a nawet proste wykonawstwo przekazać notariuszom, których jest sporo i dadzą rady. Kolosalne odciążenie Sądów i żadnych kosztów dla Skarbu Państwa. Myślę że temat wart rozważenia,dlaczego nie? Do odważnych świat należy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • stncls67(2018-01-12 14:36) Zgłoś naruszenie 30

  Ciekawe, kto zechce być sędzią pokoju? Społecznikowcy, działacze ludowi, emeryci z kupą wolnego czasu?

  Odpowiedz
 • zyx(2018-01-12 15:32) Zgłoś naruszenie 160

  Ministerstwo chce powołać Sędziów Pokoju i nie martwi sie o ich konstytucyjność, a referendarzom boi się z tej przyczyny dać do załatwiania zawezwania do próby ugodowej, gdzie tu sens i logika?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kuba(2018-01-12 22:39) Zgłoś naruszenie 20

  Panie Ministrze. Osobne Sądy dla spraw Ubezpieczeniowych(majatkowych ,NNW czy OC) najlepiej przy Rzeczniku Finansowym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane