Jednoosobowi przedsiębiorcy będą mogli przekształcić się w spółki kapitałowe

26.01.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.01.2009, 18:51

Przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową będzie możliwe, gdy ewidencja działalności gospodarczej zostanie w całości przeniesiona do Krajowego Rejestru Sądowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Andrzej(2009-01-26 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    Do 3: w samo sedno! Taki w sumie drobny pomysł - a jak ułatwi życie!

    Odpowiedz
  • ekspert(2009-01-28 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    Pomysł poroniony! już w tej chwilli można założyć np: jednoosobową spółkę z.o.o lub założyć spółkę osobową z innymi wspólnikami wnosząć przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną jako aport do spółki. KRS takiego rodzaju wkłady rzeczowe uznaje. Przenoszać ewidencje działalności gospodarczej do KRS zawalimy Sądy i na wpisy będziemy czekać miesiącami bo Państwa nie stać będzie na nowe etaty referendarskie lub sędziowskie w wydziałach gospodarczych KRS

    Odpowiedz
  • ekspert(2009-01-28 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Po co przenosić ewidencję działalności gospodarczej do KRS jak wystarczy zmienić ustawę o swobodzie działaności gospodarczej na wzór przepiców k.s.h dotyczących przekształcenia spółek cywilnych w jawne albo inne osobowe i handlowe i po kłopocie. Po co niszczyć coś co dobrze działa ( szybko i bez formalizmu w KRS to mamy dopiero formalizm-brak przekreślenia = się zwrot wniosku no i koszty).

    Odpowiedz
  • cd(2009-01-26 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    To konieczne, gdyż działalność gospodarcza w dzisiejszej sytuacji prawnej-funkcjonowaniu bezkarnym oszustów - prawników grozi zawłaszczeniem całego majątku osobistego przedsiębiorcy. Chyba, że pozwoli się na wydzielenie majątku dla prowadzenia działalności gospodarczej.

    Odpowiedz
  • Pit(2009-01-26 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Tak btw to gdzie macie korektę? Nie mówiąc o tym, ze autor winien znać podstawy gramatyki języka polskiego. W tym zasady odmiany.

    Odpowiedz
  • Marcin S(2009-01-26 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry pomysł. Wiele osób ma ten problem - zakładali jednoosobową firmę - firma się rozrosła i pojawili się inwestorzy którzy chcą wejść w spółkę? I co? I nie mogą !!!. Trzeba zlikwidowac firmę i założyć spółkę. A to już jest masakra.

    Odpowiedz
  • ralfik1978(2009-01-26 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Bez sensu. Zamiana prostej i taniej ewidencji działalności gospodarczej na wpis do KRS i związane z tym sformalizowane wymogi ma pomóć przedsiębiorcom. Przedsiębiorca indywidualny ma sie przekształcać w sp. z o.o. i akcyjną - chyba tylko jendoosobową. Kolejny pomysł aby udawać, że cos się robi.

    Odpowiedz
  • zZz(2009-01-26 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Przeniesienie ewidencji działalności gospodarczej do KRS tak, ale o art. 55 z indeksem od 1 do 4 to raczej nie słyszeli w ministerstwie.

    Ułatwieniem dla przedsiębiorców nie jest możliwość prowadzenia działalności w formie spółek kapitałowych, niech się raczej zastanowią nad przepisami prawa pracy i zusem. W tym roku w każdej firmie strażak a w następnym ? ksiądz, poeta czy może policjant ?

    Odpowiedz
  • grażyna(2009-01-30 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Wolałabym płacić niższy ZUS niż mieć możliwość przekształcenia w spółkę prawa handlowego. Jakiego procenta przedsiębiorców to to dotyczy? Znikomego. A na wysokość składek ZUS-owskich narzekają wszyscy.

    Odpowiedz
  • filip(2009-02-02 01:04) Zgłoś naruszenie 00

    a ja wlasnie potrzebuje sie przeksztalcic z dzialalnosci gospodarczej w spolke z o.o. ale chyba szybk soe tej mozliwosci nie dczekam a musze juz TERAZ. Pewnie bede musial zaplacic podatek dochodowy od niezamortyzowanych ruchomosci i jeszcze pozniej od nich VAT bo beda wnoszone jako aport do spolki. A bezpieczniej jako spolka bo nie ryzykuje wlasnym majatkiem, ale koszty wyzsze - pelna ksiegowosc :(

    Odpowiedz
  • Freestyler(2011-01-09 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    POWIEDZCIE MI JEDNO, MAM FIRMĘ JEDNOOSOBOWĄ, ROZWIJA SIĘ, DLACZEGO MOGĘ TYLKO W SPÓŁKĘ KAPITAŁOWĄ SIĘ PRZEKSZTAŁCIĆ, CO JEŚLI CHCE W SPÓŁKĘ OSOBOWĄ? JUŻ NIE MAM TAKICH UDOGODNIEŃ?

    Odpowiedz