Gutowski i Kardas: Nie mieszajmy umów depozytu z tajemnicą adwokacką

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas04.01.2018, 07:28; Aktualizacja: 04.01.2018, 07:59
To nie z regulaminu płynie kompetencja do zawierania umów depozytu adwokackiego, lecz z konstytucji i kodeksu cywilnego.

To nie z regulaminu płynie kompetencja do zawierania umów depozytu adwokackiego, lecz z konstytucji i kodeksu cywilnego.źródło: ShutterStock

Po sprawach ustrojowych w polu zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego pojawiły się kwestie związane z adwokaturą. Odwołując się do interesu publicznego, prokurator generalny wystąpił o stwierdzenie niezgodności uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej – tj. par. 6 ust. 3 – 7 Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w zw. z art. 4 ust. 1 i ust. 1b i w zw. z art. 58 pkt 12 lit. h prawa o adwokaturze (dalej PoA) z art. 17 ust. 1 w zw. z art. 2 i art. 7 konstytucji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Adam O(2018-01-04 08:46) Zgłoś naruszenie 153

  Wątpię aby każdy w tym kraju mógł zawodowo trudnić się zawodowo przyjmowaniem pieniędzy do depozytu. W mojej ocenie jest to czynność bankowa wymagająca stosownego zezwolenia (z "wyłomem" dla Notariuszy). Ale zgadzam się z autorami, że sprawa adwokatów przyjmujących depozyty nie jest do rozstrzygnięcia dla Trybunału, tylko bardziej może dla KNF.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Agnieszka(2018-01-04 10:58) Zgłoś naruszenie 93

  Ustawodawca zwykły nie może przekazać swoich kompetencji, czyli kompetencji ustawodawczej innemu organowi, a więc w tym przypadku NRA. Wynika to z całkowitego zakazu subdelegacji kompetencji ustawodawczej. Nadto możliwość dokonania delegacji ustawowej jest ograniczona wyłącznie do podmiotów wymienionych w Konstytucji RP (rozporządzenia – centralne organy państwowe; akty prawa miejscowego - uchwały organów samorządu terytorialnego i akty normatywne terenowych organów administracji rządowej). Ustawodawca zwykły nie został upoważniony w Konstytucji RP do rozszerzania katalogu źródeł prawa przez ustawy. Nadmieniam, iż akty prawa wewnętrznie obowiązującego może wydać wyłącznie centralny organ państwowy (art. 188 pkt 3 Konstytucji RP), którym nie jest NRA. Tym samym ustawodawca zwykły nie miał podstawy prawnej do udzielenia subdelegacji, jaka zawarta została w art. 58 pkt 12 PoA, tj. udzielenie kompetencji do uchwalania jakichkolwiek regulaminów. NRA nie posiada żadnych kompetencji do stanowienie prawa to znaczy wydawania aktów prawa powszechnie obowiązującego oraz aktów prawa wewnętrznie obowiązującego. Z uwagi na to NRA nie ma konstytucyjnej kompetencji do wydawania regulaminów. Przedmiot kontroli TK stanowić zaś może przepis wyrażający normę udzielającą kompetencję do STANOWIENIA PRAWA.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ktoś(2018-01-04 10:58) Zgłoś naruszenie 41

  Depozyt radcowski ustawodawca mógłby wyraźnie unormować w ustawie - tak jak ma to miejsce w Prawie o notariacie. Regulacja ustawowa jest korzystna w sytuacji egzekucji, zapewni także pewność na gruncie prawa podatkowego. Radca prawny może działać bez instytucji depozytu - trzeba w umowie z klientem wyraźnie uregulować obowiązki klienta w zakresie opłat. Opłaty wniesie wówczas bezpośrednio klient. Może organy samorządowe przygotują projekt nowelizacji ustawy w zakresie depozytu?

  Odpowiedz
 • zlikwidować tajemnicę adwokacką(2018-01-04 12:47) Zgłoś naruszenie 75

  Nie powinno być żadnej tajemnicy adwokackiej. Jedynym kto na tym korzysta jest potencjalny przestępca, który ma większą możliwość uniknięcia sprawiedliwej kary. Przestępcom nie powinno się stwarzać takich ułatwień. Wyobraźmy sobie, że jakiś bandzior mówi adwokatowi, że zamordował 10 niewinnych osób ale przed sądem chce iść w zaparte i do niczego się nie przyznawać. Dzięki tej niedorzecznej instytucji tajemnicy adwokackiej, adwokat będzie zmuszony milczeć, choć pewnie też wolałby, żeby ktoś taki nie kręcił się na wolności. Społeczeństwo będzie w niebezpieczeństwie. Jedynym beneficjentem będzie bandzior.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Aktor Serialowy(2018-01-05 11:15) Zgłoś naruszenie 90

  Wydaje mi się, że pojęcie zwykłych ludzi o "depozycie adwokackim" jest jak wątek z popularnego serialu jednej ze stacji telewizyjnych: aktor grający przestępcę który zgodnie ze scenariuszem ma iść do więzienia na kilka lat, daje aktorowi grającemu adwokata "reklamówkę" (sugerując, że w niej są pieniądze), na "przechowanie" w czasie swojej "odsiadki", za opłatą wynoszącą jakiś procent zawartości "reklamówki". Najpierw więc, szanowni adwokaci, lepiej wyjaśnijcie zwykłym ludziom co to jest i po co jest ten "depozyt" (np. w jakiejś kampanii PR-owej), bo na razie (PR-owo) kiepsko to wygląda.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane