Już od 1 stycznia wchodzi elektroniczny meldunek

autor: Krzysztof Tomaszewski27.12.2017, 08:51; Aktualizacja: 27.12.2017, 10:13
praca, komputer, laptop, samozatrudnienie

Zdaniem rządu powinno się to przyczynić do usprawnienia działań administracji rządowej i samorządowej choćby w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo publiczne, zabezpieczenie społeczne czy statystyka. Ułatwi to też zapewne określenie właściwości miejscowej organów publicznych i sądowych w toczących się sprawach.źródło: ShutterStock

Zameldowanie bez wizyty w urzędzie? Będzie to możliwe już za kilka dni. Wszystkie formalności da się załatwić przez internet.

Obowiązek meldunkowy nie zniknie wprawdzie od 1 stycznia 2018 r., jak przewidywały to dotychczasowe przepisy, ale wchodząca w życie z początkiem 2018 r. nowelizacja ustawy o ewidencji ludności (Dz.U. z 2017 r. poz. 2286) przewiduje ułatwienia zarówno dla obywateli, jak i dla administracji samorządowej i rządowej. W jednym wspólnym rejestrze PESEL będą gromadzone dane o miejscu zamieszkania wszystkich obywateli Polski i cudzoziemców. Dane trafią także do rejestrów mieszkańców prowadzonych w systemie teleinformatycznym. Zdaniem rządu powinno się to przyczynić do usprawnienia działań administracji rządowej i samorządowej choćby w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo publiczne, zabezpieczenie społeczne czy statystyka. Ułatwi to też zapewne określenie właściwości miejscowej organów publicznych i sądowych w toczących się sprawach.

Ale elektroniczne rejestry oznaczają przede wszystkim ułatwienie dla mieszkańców. Polscy obywatele dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy nie będą musieli tego robić wyłącznie w formie pisemnej, na formularzu, w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której zamieszkują. Nowelizacja umożliwi im dokonywanie wszystkich czynności w formie elektronicznej. Osoba, która zdecyduje się na ten nowy sposób zameldowania, dołączy do formularza dokument elektroniczny potwierdzający jej tytuł prawny do lokalu, a w razie niemożności jego uzyskania – odwzorowanie cyfrowe (skan) tego dokumentu. Natomiast obywatel nieposiadający tytułu prawnego do lokalu dołączy do formularza dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu potwierdzające pobyt w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu, a w razie niemożności ich uzyskania – odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów. Nowelizacja podaje też, o jakie dokumenty potwierdzające tytuł prawny chodzi, choć nie podaje ich katalogu zamkniętego. Mogą to być umowy cywilnoprawne, odpisy z księgi wieczystej albo wyciągi z działów I i II księgi, decyzje administracyjna lub orzeczenia sądów. Dopuszczenie możliwości dołączenia skanu ma być pomocne szczególnie w przypadkach gdy wnioskujący o zameldowanie nie może uzyskać niezbędnych dokumentów, np. tytułu prawnego do lokalu w postaci dokumentu elektronicznego.


Pozostało 11% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ert@ert-blog.pl(2017-12-28 23:22) Zgłoś naruszenie 10

    To mi pachnie kantem jakiego jeszcze świat nie widział. Afera reprywatyzacyjna świadczy, że pozyskanie znakomitej jakości dokumentu, to jest problem nie taki znowu wielki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane