statystyki

Rewolucja w odpowiedzialności karnej spółek: To one będą musiały dowieść, że dochowały należytej staranności w organizacji i nadzorze

autor: 13.12.2017, 07:44; Aktualizacja: 13.12.2017, 07:59
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

W wielu państwach sprawy korupcji czy oszustw w korporacjach kończą się z ugodami.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało niedawno najważniejsze rozwiązania, jakie znajdą się w nowej ustawie o odpowiedzialności karnej spółek. Jedna z najważniejszych zmian to likwidacja zamkniętego katalogu przestępstw, których popełnienie przez pracownika jest dziś podstawą odpowiedzialności spółek. Czy prokuratorzy nie uzyskają zbyt dużej swobody?

Marcin Warchoł: W świecie zachodnim dwie główne podstawy odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to zaniechania w zakresie przepisów bhp i praktyki korupcyjne. Jak te przepisy działają w praktyce, pokazuje chociażby sprawa firmy budowlanej Martinisation Ltd, którą w maju tego roku sąd w Londynie uznał za winną nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch pracowników z Polski. Do tragicznego wypadku doszło, gdy mężczyźni wnosili sofę na balkon znajdujący się na drugim piętrze luksusowej kamienicy. Konstrukcja nie wytrzymała ciężaru i zawaliła się, przygniatając dwójkę pracowników. Za nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy na firmę nałożono grzywnę w wysokości 1,2 mln funtów. Tego rodzaju wyroki za katastrofy budowlane czy wypadki przy pracy są w innych systemach prawnych, zwłaszcza anglosaskich, powszechne. U nas pociągnięcie spółki do odpowiedzialności za takie przestępstwa jest dziś niemożliwe, bo nie ma ich w katalogu. To samo odnosi się do poważnych zaniedbań w zakresie ochrony środowiska oraz oszustw na wielką skalę.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rafał Kierzynka: Kształt katalogu przestępstw będących podstawą odpowiedzialności podmiotów zbiorowych był efektem implementacji instrumentów prawa unijnego, które siłą rzeczy są ograniczone do kompetencji UE. Dlatego są w nim wymienione przestępstwa terrorystyczne czy pornografia dziecięca, a nie ma wypadków przy pracy i nieumyślnego spowodowania śmierci pracownika, co w wielu państwach na świecie jest normą.

Michał Ostrowski: Z jednej strony katalog przestępstw, za które podmiot zbiorowy może ponieść odpowiedzialność, jest bardzo szeroki, z drugiej – jak już wspomniano – nie zawiera wielu poważnych przestępstw, np. dotyczących działania na szkodę pracownika, takich jak wypadki przy pracy czy niemyślne spowodowanie śmierci. W takich przypadkach dochodzi przecież do zaniedbań związanych z wyborem osoby, które dopuściła się naruszeń przepisów bhp.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane