statystyki

Rewolucja w odpowiedzialności karnej spółek: To one będą musiały dowieść, że dochowały należytej staranności w organizacji i nadzorze

autor: 13.12.2017, 07:44; Aktualizacja: 13.12.2017, 07:59
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

W wielu państwach sprawy korupcji czy oszustw w korporacjach kończą się z ugodami.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało niedawno najważniejsze rozwiązania, jakie znajdą się w nowej ustawie o odpowiedzialności karnej spółek. Jedna z najważniejszych zmian to likwidacja zamkniętego katalogu przestępstw, których popełnienie przez pracownika jest dziś podstawą odpowiedzialności spółek. Czy prokuratorzy nie uzyskają zbyt dużej swobody?

Marcin Warchoł: W świecie zachodnim dwie główne podstawy odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to zaniechania w zakresie przepisów bhp i praktyki korupcyjne. Jak te przepisy działają w praktyce, pokazuje chociażby sprawa firmy budowlanej Martinisation Ltd, którą w maju tego roku sąd w Londynie uznał za winną nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch pracowników z Polski. Do tragicznego wypadku doszło, gdy mężczyźni wnosili sofę na balkon znajdujący się na drugim piętrze luksusowej kamienicy. Konstrukcja nie wytrzymała ciężaru i zawaliła się, przygniatając dwójkę pracowników. Za nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy na firmę nałożono grzywnę w wysokości 1,2 mln funtów. Tego rodzaju wyroki za katastrofy budowlane czy wypadki przy pracy są w innych systemach prawnych, zwłaszcza anglosaskich, powszechne. U nas pociągnięcie spółki do odpowiedzialności za takie przestępstwa jest dziś niemożliwe, bo nie ma ich w katalogu. To samo odnosi się do poważnych zaniedbań w zakresie ochrony środowiska oraz oszustw na wielką skalę.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rafał Kierzynka: Kształt katalogu przestępstw będących podstawą odpowiedzialności podmiotów zbiorowych był efektem implementacji instrumentów prawa unijnego, które siłą rzeczy są ograniczone do kompetencji UE. Dlatego są w nim wymienione przestępstwa terrorystyczne czy pornografia dziecięca, a nie ma wypadków przy pracy i nieumyślnego spowodowania śmierci pracownika, co w wielu państwach na świecie jest normą.

Michał Ostrowski: Z jednej strony katalog przestępstw, za które podmiot zbiorowy może ponieść odpowiedzialność, jest bardzo szeroki, z drugiej – jak już wspomniano – nie zawiera wielu poważnych przestępstw, np. dotyczących działania na szkodę pracownika, takich jak wypadki przy pracy czy niemyślne spowodowanie śmierci. W takich przypadkach dochodzi przecież do zaniedbań związanych z wyborem osoby, które dopuściła się naruszeń przepisów bhp.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane