Każdy kto zamierza dłużej pozostać lub pracować w Danii powinien postarać się o tzw. żółtą kartę. Jej posiadanie daje m.in. prawo do korzystania z usług duńskiej służby zdrowia.
Jedną z niezbędnych rzeczy, które trzeba posiadać, przyjeżdżając do pracy i planując w Danii dłuższy pobyt, jest tzw. żółta karta (sygesikringsbevis). To plastykowy dokument o wymiarach identycznych jak karta do bankomatu. Posiadanie tej karty jest dowodem na to, że pobyt w Danii jest legalny, a ponadto poświadcza miejsce zamieszkania na jej terytorium. Karta taka dowodzi jednak przede wszystkim, że posiada się prawo do korzystania ze świadczeń duńskiej służby zdrowia.

Jak się ubiegać

W celu otrzymania żółtej karty trzeba najpierw posiadać zgodę na pracę i pobyt - tj. Opholdsog arbejdstilladelse oraz umowę o pracę i nr CPR. Numer CPR uzyskuje się w urzędzie imigracyjnym właściwym dla miejsca pracy, posiadając wniosek wypełniony przez pracodawcę. Numer ten składa się z daty urodzenia oddzielonej pauzą od niepowtarzalnej kombinacji czterech cyfr (DDMMRR-XXXX). Mając te dokumenty, trzeba z polskim paszportem lub dowodem osobistym udać się do Folkeregistret (biuro ewidencji ludności) właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i wypełnić wniosek o wydanie żółtej karty. Urząd wysyła kartę na adres zamieszkania podany we wniosku w ciągu siedmiu, dziesięciu dni od złożenia wniosku.
Żółta karta umożliwia też m.in. korzystanie z bezpłatnego internetu w bibliotekach, służy do zamontowania telefonu w swoim domu oraz korzystania z usług telefonii komórkowej. Na podstawie tego dokumentu można też wypożyczyć - jeżeli jest to niezbędne - samochód z wypożyczalni. Należy ją mieć zawsze przy sobie, bo w wielu instytucjach jej okazanie jest warunkiem koniecznym do załatwienia różnych spraw. Na karcie w środkowej części znajdują się: numer CPR posiadacza, data jej wydania oraz imię, nazwisko i adres. Powyżej tych danych jest nazwisko lekarza z adresem i numerem telefonu.

Można wybrać lekarza

Wypełniając wniosek o żółtą kartę, ma się możliwość wyboru lekarza. Najczęściej wybiera się tego, którego gabinet znajduje się blisko miejsca zamieszkania. Można też - jeśli jest taka możliwość, wybrać lekarza z Polski. Lekarza można zmieniać, ale za każdym razem kosztuje to 150 duńskich koron. Gdy zmienia się miejsce zamieszkania, to nowa żółta karta wydawana jest bezpłatnie.
ADRESY PRZYDATNE DLA MIESZKAŃCÓW KOPENHAGI
Statsforvaltning Hovedstaden
Borups Alle 177, Copenhagen K,
tel. 7256 7000
godz. urzędowania:
poniedziałek-środa 9.00-15.00
czwartek 13.00-18.00
piątek 9.00-14.00
Copenhagen Municipality
(Folkeregistret)
Dahlerupsgade 6
1640 Copenhagen V
tel. 7080 7010
godz. urzędowania:
poniedziałek-środa 8.30-14.30
czwartek 9.30-17.30
piątek 9.30-13.00
Urząd Imigracyjny
Udlandingeservice
Ryesgade 53
2100 Copenhagen O/
tel. 3536 6600
godz. urzędowania:
czwartek 15.30-17.30
inne dni 8.30-12.00
INNE REJONY DANII
Więcej informacji dotyczących innych rejonów Danii www.statsforvaltning.dk