statystyki

Najpierw wizyta w skarbówce, potem wpis na listę adwokatów

autor: Ewa Maria Radlińska11.11.2017, 07:30
Podstawową drogą dojścia do zawodu adwokata jest odbycie aplikacji i złożenie egzaminu zawodowego

Podstawową drogą dojścia do zawodu adwokata jest odbycie aplikacji i złożenie egzaminu zawodowegoźródło: ShutterStock

Umowę o patronacie i zatrudnieniu na zasadach wolontariatu, nawet jeżeli nie podlegałaby opodatkowaniu, trzeba zgłosić do urzędu skarbowego.

Sprawa dotyczyła prawniczki, która złożyła do Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu wniosek o wpis na listę adwokatów. Powołała się na art. 66 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 635 ze zm., dalej: p.a.), który umożliwia dokonanie wpisu bez konieczności odbycia aplikacji adwokackiej i zdania egzaminu końcowego. Jest jednak warunek, że dana osoba w ciągu pięciu lat przed złożeniem takiego wniosku, łącznie przez co najmniej trzy lata, pracowała w kancelarii adwokackiej i wykonywała wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego. Art. 68 ust. 3 p.a. określa, że do wniosku o wpis na listę adwokatów należy w takim przypadku dołączyć umowę o pracę wraz z dokumentami lub zaświadczeniami od pracodawcy określającymi zakres obowiązków lub umowy cywilnoprawne wraz z oświadczeniem o złożeniu deklaracji do właściwego urzędu skarbowego oraz zapłaceniu podatku wynikającego z tytułu tych umów. Tu powstał problem.

Prawniczka dołączyła do wniosku notarialnie poświadczoną kopię umowy o patronacie i zatrudnieniu na zasadach wolontariatu zawartej z kancelarią adwokacką na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin, bez wynagrodzenia, w zamian za umożliwienie praktycznego szkolenia i odbywania praktyki związanej bezpośrednio ze świadczeniem pomocy prawnej przez patrona. Adwokat zaś wystawił zaświadczenie o wykonywaniu przez nią czynności wymagających wiedzy prawniczej i bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz oświadczenie o zwolnieniu umowy o wolontariacie z wszelkich opłat skarbowych i podatków. ORA we Wrocławiu odmówiła wpisania kandydatki na listę adwokatów, uznając, że wymóg legitymowania się odpowiednią praktyką w zawodzie jest spełniony wówczas, gdy praktyka ta ma charakter odpłatny, a umowa została zgłoszona w drodze deklaracji do właściwego urzędu skarbowego i odprowadzono od niej należny podatek. Na skutek odwołania prawniczki sprawa trafiła do Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, które utrzymało tę uchwałę w mocy. Prawniczka wniosła więc odwołanie do ministra sprawiedliwości, który uchylił obie korporacyjne uchwały i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ORA. Wskazał, że ustawodawca w spornym przepisie nie przesądził o tym, czy umowy muszą mieć charakter odpłatny.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • matura starczy(2017-11-12 22:30) Zgłoś naruszenie 81

  czas w ogóle znieść wymóg studiów, aplikacji, egzaminów i czegokolwiek. Lekarzy też trzeba deregulować ! ! ! Chciałbym jutro zostać neurochirurgiem od jutra i co? dlaczego nie mogę? W końcu wolny rynek nas zbawi ! Powinno wystarczyć samo zaświadczenie, że lekarzom kawę podawałem! Jak zle zoperuję to przecie możnaby me pozwać i pozbawić prawa wykonywania zawodu! Co to za głupie ograniczenia konstytucyjnej wolności gospodarczej. Wstyd i hańba!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracodawca(2017-11-11 10:10) Zgłoś naruszenie 43

  A ich ustawa o minimalnym wynagrodzeniu nie dotyczy? Jak żeby zatrudnić dorosłego pracownika, niezależnie czy na zlecenie czy na umowę o pracę musze mu płacić minimalne. Bo jak nie to mi PIP wjedzie do firmy. Z tego co sam przerabiałem wolontariat nie jest dopuszczalny, bo to nie instytucja kultury ani działalność publiczna.

  Odpowiedz
 • kujon (2018-10-03 14:00) Zgłoś naruszenie 10

  przede wszystkim powinni pozwolić na zrobienie czegoś więcej niż przynoszenie kawy.....

  Odpowiedz
 • podobna sytuacja(2018-10-10 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  To znaczy,że mam szansę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane