KAS i policja pomogą konserwatorom nadzorować handel zabytkami

autor: Natalia Turbasa31.10.2017, 08:31; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:42
Już od 6 grudnia trzeba będzie prowadzić księgi ewidencyjne zabytków, których wartość przekracza 10 tys. zł.

Już od 6 grudnia trzeba będzie prowadzić księgi ewidencyjne zabytków, których wartość przekracza 10 tys. zł.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Kultury: domy aukcyjne, antykwariaty, a także kolekcjonerzy zawodowo zajmujący się handlem sztuką będą musieli prowadzić księgi ewidencyjne zabytków, których wartość przekracza 10 tys. zł. I to już od 6 grudnia. Za niedopełnienie obowiązków grozi grzywna nawet 5 tys. zł.

Nowy obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych zabytków znajdzie się w art. 59a nowo dodanym do ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2014 r. poz. 1446, ze zm.; dalej: u.o.z.) na mocy ustawy z 25 maja 2017 r. o restytucji narodowych dóbr kultury (Dz.U. poz. 1086). Wejdzie on w życie 6 grudnia 2017 r.

Uzasadniając wprowadzenie nowych regulacji, ustawodawca powołuje się na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/60 z 15 maja 2014 r. w sprawie zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych niezgodnie z prawem z terytorium państwa członkowskiego, zmieniającą rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 (Dz.Urz. UE L 159, s. 1), która w preambule wprowadza w szczególności obowiązek zapewnienia, by wszyscy uczestnicy rynku wykazywali ostrożność i staranność przy transakcjach dotyczących dóbr kultury. Polski ustawodawca realizując unijne cele w zakresie zapobiegania i zwalczania nielegalnego obrotu dobrami kultury, zdecydował się na nałożenie obowiązku prowadzenia księgi ewidencyjnej zabytków.

KOGO DOTYCZY

Zgodnie z brzmieniem art. 59a u.o.z. nowe obowiązki realizować mają „podmioty gospodarcze wyspecjalizowane w zakresie obrotu zabytkami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Z pewnością nowe zadania dotyczyć będą zatem: domów aukcyjnych, galerii, antykwariatów i handlarzy dziełami sztuki. Pamiętajmy jednak, że przed byciem uznanym za podmiot gospodarczy czy przedsiębiorcę nie chroni brak formalnej działalności gospodarczej, a więc w obecnej sytuacji również prywatne osoby angażujące się zawodowo w handel sztuką mogą zostać uznane za kwalifikujące się do tej kategorii. [stanowisko Ministerstwa Kultury]

CO PODLEGA WPISOWI

W księdze ewidencyjnej powinny być ujmowane zabytki o wartości powyżej 10 000 zł. Polski ustawodawca odszedł od unijnego pojęcia „dóbr kultury”, używając w ustawie węziej rozumianego kryterium zabytku, którym zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 1 u.o.z. jest dzieło człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Taka definicja zabytku stawia zatem w trudnej sytuacji podmioty handlujące sztuką, które muszą same dokonać rozstrzygnięcia, co nim jest, a co nie.

Coraz częściej w branży handlu sztuką pojawiają się w tej sytuacji głosy, że dodatkowe obowiązki ewidencyjne i informacyjne związane z obrotem zabytkami wpłyną na większe zainteresowanie sztuką współczesną (co do której nie ma obowiązku prowadzania ksiąg ewidencyjnych).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ja(2017-11-08 22:57) Zgłoś naruszenie 01

    Kas z bronią wchodzi do firm. Kradnie sprzęt i dane, jest brutalny, zastrasza pracowników i okłamuje właścicieli próbując wymusić przyznanie się do winy. Tfu. Żyjemy w państwie bezprawia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane