statystyki

KAS i policja pomogą konserwatorom nadzorować handel zabytkami

autor: Natalia Turbasa31.10.2017, 08:31; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:42
Już od 6 grudnia trzeba będzie prowadzić księgi ewidencyjne zabytków, których wartość przekracza 10 tys. zł.

Już od 6 grudnia trzeba będzie prowadzić księgi ewidencyjne zabytków, których wartość przekracza 10 tys. zł.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Kultury: domy aukcyjne, antykwariaty, a także kolekcjonerzy zawodowo zajmujący się handlem sztuką będą musieli prowadzić księgi ewidencyjne zabytków, których wartość przekracza 10 tys. zł. I to już od 6 grudnia. Za niedopełnienie obowiązków grozi grzywna nawet 5 tys. zł.

Nowy obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych zabytków znajdzie się w art. 59a nowo dodanym do ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2014 r. poz. 1446, ze zm.; dalej: u.o.z.) na mocy ustawy z 25 maja 2017 r. o restytucji narodowych dóbr kultury (Dz.U. poz. 1086). Wejdzie on w życie 6 grudnia 2017 r.

Uzasadniając wprowadzenie nowych regulacji, ustawodawca powołuje się na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/60 z 15 maja 2014 r. w sprawie zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych niezgodnie z prawem z terytorium państwa członkowskiego, zmieniającą rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 (Dz.Urz. UE L 159, s. 1), która w preambule wprowadza w szczególności obowiązek zapewnienia, by wszyscy uczestnicy rynku wykazywali ostrożność i staranność przy transakcjach dotyczących dóbr kultury. Polski ustawodawca realizując unijne cele w zakresie zapobiegania i zwalczania nielegalnego obrotu dobrami kultury, zdecydował się na nałożenie obowiązku prowadzenia księgi ewidencyjnej zabytków.

KOGO DOTYCZY

Zgodnie z brzmieniem art. 59a u.o.z. nowe obowiązki realizować mają „podmioty gospodarcze wyspecjalizowane w zakresie obrotu zabytkami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Z pewnością nowe zadania dotyczyć będą zatem: domów aukcyjnych, galerii, antykwariatów i handlarzy dziełami sztuki. Pamiętajmy jednak, że przed byciem uznanym za podmiot gospodarczy czy przedsiębiorcę nie chroni brak formalnej działalności gospodarczej, a więc w obecnej sytuacji również prywatne osoby angażujące się zawodowo w handel sztuką mogą zostać uznane za kwalifikujące się do tej kategorii. [stanowisko Ministerstwa Kultury]

CO PODLEGA WPISOWI

W księdze ewidencyjnej powinny być ujmowane zabytki o wartości powyżej 10 000 zł. Polski ustawodawca odszedł od unijnego pojęcia „dóbr kultury”, używając w ustawie węziej rozumianego kryterium zabytku, którym zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 1 u.o.z. jest dzieło człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Taka definicja zabytku stawia zatem w trudnej sytuacji podmioty handlujące sztuką, które muszą same dokonać rozstrzygnięcia, co nim jest, a co nie.

Coraz częściej w branży handlu sztuką pojawiają się w tej sytuacji głosy, że dodatkowe obowiązki ewidencyjne i informacyjne związane z obrotem zabytkami wpłyną na większe zainteresowanie sztuką współczesną (co do której nie ma obowiązku prowadzania ksiąg ewidencyjnych).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ja(2017-11-08 22:57) Zgłoś naruszenie 00

    Kas z bronią wchodzi do firm. Kradnie sprzęt i dane, jest brutalny, zastrasza pracowników i okłamuje właścicieli próbując wymusić przyznanie się do winy. Tfu. Żyjemy w państwie bezprawia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane