statystyki

Niesprawiedliwy przydział spraw nieobecnym sędziom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.10.2017, 07:41; Aktualizacja: 25.10.2017, 08:40
prawo

RPO zwrócił się do MS z wnioskiem o rozważenie możliwości wprowadzenia regulacji prawnej, która uzależniłaby liczbę spraw przydzielonych referentom od faktycznego czasu ich pracy w skali roku.źródło: ShutterStock

O tym, że przepisy regulujące zasady przydzielania spraw sędziom podczas ich usprawiedliwionej nieobecności w pracy budzą wątpliwości, DGP pisał wielokrotnie. Teraz sprawą zainteresował się również rzecznik praw obywatelskich, który wystosował w tej sprawie pismo do ministra sprawiedliwości.

Niepokój RPO wywołują przepisy zawarte w regulaminie urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2062 ze zm.). Otóż jego par. 47 ust. 1 stanowi, że w przydziale spraw nie uwzględnia się sędziów, asesorów sądowych i referendarzy nieobecnych w pracy z powodu choroby trwającej nieprzerwanie przez siedem dni kalendarzowych. „Brakuje więc podstawy do nieuwzględniania w przydziale spraw orzeczników nieobecnych w pracy, co najmniej 7 dni kalendarzowych z innych usprawiedliwionych powodów” – zauważa dr Adam Bodnar.

Sprawy są zatem dokładane tym, którzy korzystają ze swojego prawa do urlopu wypoczynkowego czy też przebywają np. na urlopie macierzyńskim. Na problem ten wielokrotnie zwracało uwagę środowisko sędziowskie, jak do tej pory jednak bezskutecznie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Basia(2017-10-25 10:32) Zgłoś naruszenie 32

  bezsensowny pomysł. każdy sędzia, referendarz bierze urlop i to wydłużony ustawowo. większość w okresie lipiec sierpień. wprowadzenie takiego rozwiązania, ze nieobecnych zastępują obecni spowoduje, że ci którzy najpierw pojda na urlop i nie załatwią spraw przed urlopem i po powrocie beda musieli wracac do starszych spraw niz mieli przed urlopem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • agaT(2017-10-25 09:23) Zgłoś naruszenie 22

  przepisy fantastycznie głupio- śmieszne ale tak, że aż czasami chce sie płakać. kto i przede wszystkim po co to wymyślił ???

  Odpowiedz
 • psps(2017-10-25 10:08) Zgłoś naruszenie 12

  logika szwankuje. ale to dotyczy raczej lokalnych kierowników a nie ustawy. trzeba zmieniać kierowników na lepszych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane