statystyki

Czy wicestarosta może reprezentować Skarb Państwa

autor: Michał Culepa25.10.2017, 19:00
Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu II instancji i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu II instancji i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.źródło: ShutterStock

Pracownik starostwa jako instytucji samorządowej nie jest upoważniony do składania oświadczeń w imieniu starosty jako reprezentanta Skarbu Państwa.

Sprawa dotyczyła pozwu, który złożyło przedsiębiorstwo geodezyjno-kartograficzne G. przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez starostę krotoszyńskiego. Firma żądała w nim zapłaty około 115 tys. zł za wykonanie zamówionych przez starostwo prac przy uporządkowaniu ewidencji gruntów i lokali. Miała także przeanalizować zbiór danych dotyczących nieruchomości, w tym mapy i plany, oraz uzupełnić braki, przeprowadzając pomiary terenowe i sporządzając nowe mapy gruntów.

Zamówienie to zostało złożone w trybie przetargu, który firma wygrała. Za zrealizowane prace miała otrzymać 200 tys. zł. Termin ich zakończenia wyznaczono na koniec maja 2010 r.

Jednak gdy G. przystąpiła do realizacji zadań, okazało się, że ewidencje i mapy nieruchomości, które posiadało starostwo, miały wiele braków, niektóre z nich były stare i nieaktualne. Ilość prac w terenie była znacznie większa, niż przewidywano, do tego doszły jeszcze trudne warunki pogodowe – zima roku 2010 była wyjątkowo mroźna i przez to nie udało się dokończyć zaplanowanych prac. W efekcie firma zaproponowała staroście przedłużenie terminu realizacji umowy, ale nie uzyskała na to zgody.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane