statystyki

Odrębny tryb gospodarczy nie wystarczy

autor: Adam Pawluć24.10.2017, 07:20; Aktualizacja: 24.10.2017, 08:31
przedsiębiorca prawo

Projektodawca bowiem najwyraźniej zakłada, że jak ktoś otwiera firmę, to nagle zostaje omnibusem prawnymźródło: ShutterStock

- Z ludzi, którzy zajmują się rozpoznawaniem spraw gospodarczych, nie zdołamy już wiele wycisnąć. Dlatego dobrym pomysłem byłoby po prostu wyprowadzenie tych postępowań z sądów - wyjaśnia Łukasz Mróz, radca prawny, KancelariaMroz.pl.

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi, że sądy są hamulcowymi polskiej gospodarki. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości planuje dość spore zmiany, które jego zdaniem sprawią, że przedsiębiorcy odczują w sądach poprawę. Kluczowy może się okazać powrót odrębnych postępowań gospodarczych. Czy to dobry kierunek?

Łukasz Mróz, radca prawny, KancelariaMroz.pl

Łukasz Mróz, radca prawny, KancelariaMroz.pl

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wicepremier Morawiecki ma nieco racji. Przedsiębiorca, który przychodzi do sądu, musi liczyć się, że proces będzie trwać 13–14 miesięcy. Przez ten okres nie uzyska np. należnej zapłaty, a przecież ta może być gwarantem jego przetrwania na rynku. Do tego trzeba dodać czas potrzebny na przeprowadzenie egzekucji. Wydaje mi się jednak, że ta reforma zmieni niewiele. Optymalizacja postępowania to za mało. Należy pamiętać, że każda optymalizacja ma swoje granice. Osiągnęliśmy już próg bólu. Z ludzi, którzy zajmują się rozpoznawaniem spraw gospodarczych, jak bardzo byśmy nie próbowali przyspieszyć sprawy, nie zdołamy już wiele wycisnąć.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane