statystyki

Będzie nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej

autor: Patryk Słowik19.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:57
Minister Patryk Jaki wierzy, że zwiększenie kar wpłynie mobilizująco na prezydent stolicy.

Minister Patryk Jaki wierzy, że zwiększenie kar wpłynie mobilizująco na prezydent stolicy.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

To, co kilkakrotnie zapowiadaliśmy, stanie się faktem. Plany potwierdza wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Kluczowe rozwiązanie nowelizacji będzie przewidywało możliwość powoływania komisji regionalnych. Spowoduje to, że sprawy reprywatyzacyjne – na modłę postępowań warszawskich – będą mogły toczyć się przed specorganem administracji publicznej także w Krakowie, Łodzi oraz innych miastach, w których występowały nieprawidłowości przy zwrotach nieruchomości. Prawo powoływania komisji regionalnych będzie przysługiwało organowi już istniejącemu – temu, któremu przewodniczy Patryk Jaki.

Nowelizacja podniesie również maksymalny pułap grzywien, które można nakładać za nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Obecnie są to kwoty do 3 tys. zł za pierwszą nieobecność oraz 10 tys. zł za kolejne. Zmiana przepisu ma na celu zmobilizowanie Hanny Gronkiewicz-Waltz do złożenia zeznań przed komisją. Teraz bowiem – nawet zakładając, że będzie musiała zapłacić grzywny z własnej kieszeni, co nie jest pewne – majątek prezydent stolicy pozwoli jej nie przychodzić na rozprawy przez jeszcze blisko pół wieku.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane