statystyki

Będzie nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej

autor: Patryk Słowik19.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:57
Minister Patryk Jaki wierzy, że zwiększenie kar wpłynie mobilizująco na prezydent stolicy.

Minister Patryk Jaki wierzy, że zwiększenie kar wpłynie mobilizująco na prezydent stolicy.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

To, co kilkakrotnie zapowiadaliśmy, stanie się faktem. Plany potwierdza wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Kluczowe rozwiązanie nowelizacji będzie przewidywało możliwość powoływania komisji regionalnych. Spowoduje to, że sprawy reprywatyzacyjne – na modłę postępowań warszawskich – będą mogły toczyć się przed specorganem administracji publicznej także w Krakowie, Łodzi oraz innych miastach, w których występowały nieprawidłowości przy zwrotach nieruchomości. Prawo powoływania komisji regionalnych będzie przysługiwało organowi już istniejącemu – temu, któremu przewodniczy Patryk Jaki.

Nowelizacja podniesie również maksymalny pułap grzywien, które można nakładać za nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Obecnie są to kwoty do 3 tys. zł za pierwszą nieobecność oraz 10 tys. zł za kolejne. Zmiana przepisu ma na celu zmobilizowanie Hanny Gronkiewicz-Waltz do złożenia zeznań przed komisją. Teraz bowiem – nawet zakładając, że będzie musiała zapłacić grzywny z własnej kieszeni, co nie jest pewne – majątek prezydent stolicy pozwoli jej nie przychodzić na rozprawy przez jeszcze blisko pół wieku.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane