statystyki

Sprawa Polic: Prokuratura strzela w sąd ślepakami

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.10.2017, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:42
Wyznaczenie sędziego asekurującego jest zgodne z prawem i wręcz pożądane

Wyznaczenie sędziego asekurującego jest zgodne z prawem i wręcz pożądaneźródło: ShutterStock

Nie ma nic dziwnego w tym, że wnioski aresztowe rozpoznaje nie tylko sędzia, który ma dyżur aresztowy – stwierdza w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Słowa te padają w kontekście postępowania wszczętego przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, a dotyczącego rzekomych nieprawidłowości w wyznaczaniu składów sędziowskich, które rozpoznawały wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych w sprawie nierzetelności w funkcjonowaniu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA.

Wszczęcie w tej sprawie śledztwa zostało odebrane przez środowisko sędziowskie jako próba wywołania w szczecińskim sądzie efektu mrożącego. Sąd ten bowiem nie zgodził się na zastosowanie wobec podejrzanych środków, o które wnioskował prokurator. Po tym PR w Szczecinie uznała, że należy przyjrzeć się składom sędziowskim, które podjęły takie decyzje. I doszła do wniosku, że były one wyznaczone niezgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego oraz przepisami regulującymi organizację i ustrój sądów. Te bowiem stanowią, że sędziów powołanych do orzekania w sprawie wyznacza się według kolejności wpływu oraz jawnej alfabetycznej listy sędziów danego sądu lub wydziału.

Problem jednak w tym, że – jak wynika z odpowiedzi udzielonej posłowi Piotrowi Misiło przez Łukasza Piebiaka – postępowania aresztowe żądzą się nieco innymi zasadami.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane