statystyki

Sprawa Polic: Prokuratura strzela w sąd ślepakami

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.10.2017, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:42
Wyznaczenie sędziego asekurującego jest zgodne z prawem i wręcz pożądane

Wyznaczenie sędziego asekurującego jest zgodne z prawem i wręcz pożądaneźródło: ShutterStock

Nie ma nic dziwnego w tym, że wnioski aresztowe rozpoznaje nie tylko sędzia, który ma dyżur aresztowy – stwierdza w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Słowa te padają w kontekście postępowania wszczętego przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, a dotyczącego rzekomych nieprawidłowości w wyznaczaniu składów sędziowskich, które rozpoznawały wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych w sprawie nierzetelności w funkcjonowaniu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA.

Wszczęcie w tej sprawie śledztwa zostało odebrane przez środowisko sędziowskie jako próba wywołania w szczecińskim sądzie efektu mrożącego. Sąd ten bowiem nie zgodził się na zastosowanie wobec podejrzanych środków, o które wnioskował prokurator. Po tym PR w Szczecinie uznała, że należy przyjrzeć się składom sędziowskim, które podjęły takie decyzje. I doszła do wniosku, że były one wyznaczone niezgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego oraz przepisami regulującymi organizację i ustrój sądów. Te bowiem stanowią, że sędziów powołanych do orzekania w sprawie wyznacza się według kolejności wpływu oraz jawnej alfabetycznej listy sędziów danego sądu lub wydziału.

Problem jednak w tym, że – jak wynika z odpowiedzi udzielonej posłowi Piotrowi Misiło przez Łukasza Piebiaka – postępowania aresztowe żądzą się nieco innymi zasadami.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane