statystyki

Sędzia pozbawiony funkcji za przeinaczenie dokumentu urzędowego

autor: Karolina Andrzejak28.09.2017, 07:27; Aktualizacja: 28.09.2017, 09:04
SN podkreślił, że sędzia wizytator do spraw karnych powinien stanowić wzór postępowania dla innych sędziów, szczególnie tych młodszych stażem i mniej doświadczonych, których prace ocenia

SN podkreślił, że sędzia wizytator do spraw karnych powinien stanowić wzór postępowania dla innych sędziów, szczególnie tych młodszych stażem i mniej doświadczonych, których prace oceniaźródło: ShutterStock

 Upomnienie to zdecydowanie za niska kara dla orzecznika, który bezprawnie zmienił treść protokołu sądowego – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła sędziego Sądu Okręgowego, który naruszył procedurę sprostowania. Przeinaczenia w protokole zauważyła prokurator, albowiem kopia dokumentów z rozprawy znacząco różniła się od skorygowanego oryginału. Z tego powodu prokuratura złożyła apelację, wskazując na dokonane poprawki. Co warte podkreślenia, konsekwencją zachowania obwinionego było częściowe uchylenie wyroku w sprawie karnej, której dotyczył zmieniony protokół.

Efektem wszczętego postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu, który dokonał poprawek, był wyrok sądu apelacyjnego. Stwierdzono w nim oczywistą i rażącą obrazę przepisów procedury karnej oraz wymierzono sędziemu karę upomnienia. Została ona jednak uznana przez ministra sprawiedliwości za zbyt łagodną. Zdaniem szefa MS sąd dyscyplinarny nie wziął pod uwagę ciężaru popełnionego przez sędziego przewinienia, jego szkodliwości dla wymiaru sprawiedliwości, stopnia zawinienia, a także celu prewencyjnego, jaki powinna spełniać kara dyscyplinarna. Na tej podstawie minister zażądał usunięcia sędziego z funkcji wizytatora do spraw karnych.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • yorry(2017-09-29 07:22) Zgłoś naruszenie 31

  Dlaczego sąd dyscyplinarny I instancji tak łagodnie potraktował tego sędziego, choć wszędzie słyszymy jak sądy dyscyplinarne są surowe? Dla kogo mają być surowe, to są surowe, a dla kogo łagodne, to łagodne. Sędzia wizytator należał do dobrego towarzystwa, dlatego ani prezesowi so ani kolegium tego sądu nie przyszło na myśl, że sędziego należy pozbawić funkcji wizytatora. Też sąd apelacyjny okazał się niezwykle łaskawy. Towarzystwo nie sięgło jednak, i tu pewna nadzieja, SN, który je nadzwyczajnie pogonił. Nie znaczy to wcale, że nie ma towarzystw wzajemnej adoracji w SN, tylko, że towarzysz w jednym towarzystwie nie musi być towarzyszem w innym.

  Odpowiedz
 • milton(2017-09-28 21:07) Zgłoś naruszenie 24

  Brawo Ziobro, goń oszustów na stanowiskach.

  Odpowiedz
 • arak(2017-09-29 07:26) Zgłoś naruszenie 20

  Wielka mi rzecz. Sędzia tylko w zeznaniach świadka pododawal niewinne ozdobniki typu: " może"," tak mi się wydaje" ," nie jestem pewien".

  Odpowiedz
 • przetlomacz(2017-10-08 12:13) Zgłoś naruszenie 00

  Moze jakes wytlumaczenie tego przeinaczenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane