Ściąganie z Internetu. Kto może zapukać do drzwi?

23.09.2017, 15:00

Powszechny dostęp do Internetu i treści udostępnianych w sieci nie pociągnął za sobą zwiększenia świadomości społecznej w zakresie prawa autorskiego. Pobieranie filmów, muzyki i książek z nielegalnych źródeł jest niestety ciągle dość powszechne, choć w ostatnich latach ewidentnie przestało być dowodem sprawności w poruszaniu się w Internecie i powodem do dumy. Jak polski ustawodawca traktuje te praktyki. Co wolno, a za co grożą kary?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Edii USA(2018-09-21 23:38) Zgłoś naruszenie 10

  Mieszkam w USA i polskie prawo mnie nie interesuje.

  Odpowiedz
 • Anon(2018-06-17 17:10) Zgłoś naruszenie 10

  Czyli pobranie filmu z CDA jest legalne, czy nie ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • d(2018-03-27 10:41) Zgłoś naruszenie 10

  Nie ma obowiązku podawania haseł, proszę zbadać stan prawny dotyczący tych kwestii:)

  Odpowiedz
 • realnie anonimowy(2017-09-24 13:47) Zgłoś naruszenie 30

  Tragiczny artykuł. Niby gazeta prawna, a z prawem to niewiele ma wspólnego. Tym bardziej z realiami. >Policja ma również obowiązek sporządzić protokół zatrzymania rzeczy lub przeszukania mieszkania. Ten protokół nie ma żadnej wartości. W praktyce nawet jak jest spisany to na odwal się. Przykład. komputerów szt. 1. To jest cały protokół. Nie można też sporządzić notatek, bo policja od razu zamyka Ciebie w kajdany i nic nie zrobisz. >W tej sytuacji kluczowe jest stanowisko sądu lub prokuratora, bowiem jeśli nie dojdzie do zatwierdzenia w ciągu 7 dni od dnia zajęcia przedmiotów, wówczas policja ma obowiązek niezwłocznie zwrócić zatrzymane rzeczy. Mimo obowiązku policja nigdy nie zwraca zabranych urządzeń. Raz zabrany przez policję dowód nie ma absolutnie żadnych szans na odzyskanie. Nawet w przypadku, gdy śledczy nie znajdą żadnych dowodów i sprawa zostanie umorzona. >Jeżeli przejęty przez policję komputer ma hasło, osoba, u której komputer znaleziono ma obowiązek podania go policji. Totalna bzdura. Zgodnie z kodeksem karnym nawet jako świadek mamy prawo do odmowy składania zeznań w przypadku, gdy mogą obciążyć mnie lub osobę mi bliską (w tym przypadku z jednego gospodarstwa domowego). Najlepiej jest powiedzieć, że hasła się zapomniało. Z tego powodu nie można zostać ukaranym. Gdy hasła się używa do szyfrowania dysku to w praktyce brak hasła dla śledczych będzie równoznaczny z umorzeniem sprawy. >Odmiennie przedstawia się sytuacja, gdy policja żąda dostępu do komputera, który jest zarazem komputerem służbowym, a osoba, u której dokonano zatrzymania rzeczy lub u której przeprowadza się przeszukanie, oświadczy, że dokumenty znajdujące w zasobach pamięci systemu, zawierają informacje niejawne, wiadomości objęte tajemnicą zawodową lub inną tajemnicą prawnie chronioną Policji to nie interesuje. Zabranie przedmiotów nawet w przypadku braku zarzutów jest równoznaczne z przepadkiem urządzeń. Nalezy zawsze wykonywać regularne kopie zapasowe na zagraniczny serwer (najlepiej w Rosji lub w Chinach), a dane szyfrować (VeraCrypt lub Bitlocker). Wtedy nawet jak zapuka do nas policja to można spać spokojnie. :) Należy też pamiętać, że policja lubi straszyć wszystkim co możliwe byśmy tylko podali hasło. Nie należy wtedy panikować i pamiętać, że skleroza będzie działała na naszą korzyść.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wkurzony konsument(2017-09-24 09:31) Zgłoś naruszenie 191

  Policja powinna karać za oszustwa dystrybutorów filmów. Zwiedziony reklamami, kupiłem ostatnio LEGALNIE kilka filmów. Okazały sie totalnymi gniotami, nudnymi do granic możliwości. Reklamy wprowadziły mnie w błąd. Kiedy ustawodawca zajmie się tym problemem.

  Odpowiedz
 • widmo(2017-09-24 08:16) Zgłoś naruszenie 30

  "Nielegalne źródła"? WTF

  Odpowiedz
 • Seb(2017-09-23 21:57) Zgłoś naruszenie 190

  Tylko najbardziej jest dziwne sami policjanci ich dzieci czy innych na stolkach masowo ściągają i nikt nimi się nie zainteresuje, najpierw zrobić porządek u siebie, a potem szukać winnych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane