statystyki

KRS prostuje błędy kampanii Polskiej Fundacji Narodowej

autor: Emilia Świętochowska18.09.2017, 07:39; Aktualizacja: 18.09.2017, 08:34
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Twórcom strony internetowej SprawiedliweSady.pl wytknął też wprowadzanie opinii publicznej w błąd w kwestii zmian, jakie ma przynieść reforma wymiaru sprawiedliwości autorstwa PiS.źródło: ShutterStock

 „Kłamliwy”, „zmanipulowany”, „obraźliwy” – takimi słowami sędziowie z Krajowej Rady Sądownictwa określili przekaz płynący z kampanii „Sprawiedliwe sądy” prowadzonej przez Polską Fundację Narodową. W wydanym oświadczeniu KRS wyraziła też oburzenie, że akcję dyskredytującą sądy w oczach obywateli sfinansowano z pieniędzy publicznych.

– To, co dzieje się na polskich ulicach, to jest antyreklama i czarny PR – podkreślał na piątkowej konferencji prasowej rzecznik prasowy rady Waldemar Żurek. Przekonywał też, że przypadki nieetycznych sędziów, które mają uzasadniać konieczność gruntownej reformy sądownictwa, zostały przedstawione w kampanii nierzetelnie. Jako przykład podał przywołanego w spocie filmowym sędziego, który w 2006 r. ukradł kiełbasę wartą 6,90 zł, a dzień później złapano go na jeździe pod wpływem alkoholu. Rzecznik KRS przypomniał, że jeszcze w tym samym roku sprawca wykroczenia został odsunięty od orzekania, a także stracił uprawnienia sędziego w stanie spoczynku. Później usłyszał także wyrok sądu karnego. – Takie przypadki, niestety, zdarzają się w każdych zawodach – zaznaczył Żurek. – My się wstydzimy za każdego sędziego, który łamie prawo – dodał. Jego zdaniem podobnie zafałszowana została sprawa sędzi, która ukradła spodnie (również przywołana w kampanii PFN). Żurek tłumaczył, że była to osoba w bardzo zaawansowanym wieku, 12 lat przed incydentem przeniesiona w stan spoczynku ze względu na załamanie nerwowe. Jego zdaniem jest to kolejny dowód na to, że cała akcja medialna została przygotowana na podstawie wycinków prasowych z ostatnich lat.

Twórcom strony internetowej SprawiedliweSady.pl wytknął też wprowadzanie opinii publicznej w błąd w kwestii zmian, jakie ma przynieść reforma wymiaru sprawiedliwości autorstwa PiS. Znajduje się tam bowiem np. komunikat, że po wprowadzeniu zmian „sędzią Sądu Najwyższego będzie mogła zostać osoba, która nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego”. Tymczasem już dzisiaj zgodnie z prawem tak właśnie jest. 


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Brawo PFN .Dla takiego KRS - NIE, NIE i NIE!(2017-09-18 09:05) Zgłoś naruszenie 2610

  Polska Fundacja Narodowa równoważy arogancję i skompromitowaną oraz zdemoralizowaną do szpiku kości działalność KRS. Ukazuje jej "totalitarny" charakter nadużyć władzy sądowniczej i ochronę jej wypaczeń. NIE dla takiego tworu poza wszelką kontrolą.

  Odpowiedz
 • KRS do wymiany(2017-09-18 09:09) Zgłoś naruszenie 2112

  Skompromitowani , bezczelni i niereformowalni chcą być.. Chcą zastępować parlamenty i i prezydenta oraz TK Palma nietykalności im odbiła do końca. Ta kasta musi odejść i powstać organ kontrolujący nowy KRS, dla ludzi , a nie dla siebie.

  Odpowiedz
 • ???(2017-09-18 09:22) Zgłoś naruszenie 2010

  Totalitaryzm KRS to niestety fakt. Są poza wszelka kontrolą ,a to doprowadziło do wypaczeń i manipulacji prawem.

  Odpowiedz
 • wyborca PiS(2017-09-18 10:45) Zgłoś naruszenie 75

  Kogo i do czego ma przekonać ta akcja? Prezydenta, by nie ośmielił się już więcej wetować? Timmermansa, by dał sobie wreszcie spokój? A może "obrońców demokracji"? Konieczność wymiany KRS na nową nie ma tu nic do rzeczy. Do tej wymiany nie jest potrzebna żadna propaganda zawierająca niepełne (a na dodatek archiwalne) informacje o wstydliwych incydentach z udziałem sędziów.

  Odpowiedz
 • tkm(2017-09-18 13:49) Zgłoś naruszenie 67

  kampania realizuje świetlana myśl prezesa pewnej nieomylnej i jedynie słusznej partii, ze nikt nie bedzie wmawiał że czarne jest czarne a białe jest białe

  Odpowiedz
 • PO w Sądach PRL nie obroni(2017-09-18 16:51) Zgłoś naruszenie 54

  Springerowskie media i totalni targowice dostali szału na hasło, że " Sądy mają być sprawiedliwe" i trzeba eliminować zdecydowanie wypaczenia KASTY.

  Odpowiedz
 • Mirek(2017-09-19 08:21) Zgłoś naruszenie 11

  Jak w 1945 r, reforma oparta na zasadzie "sami swoi","nowe elity".Jeszcze tylko prawnicze kursy Duracza /na sędziów i prokuratorów/ i deja vu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane