statystyki

Zakaz publikacji sondaży wyborczych w internecie a prawo do informacji

autor: Dominika Bychawska-Siniarska22.09.2017, 07:00
domena, internet

Po wyborach parlamentarnych w 2009 r. wszczęto postępowanie w związku z publikacjami sondaży w internecieźródło: ShutterStock

 W dobie internetu sens utrzymywania ciszy wyborczej bywa podawany w wątpliwość. Europejski Trybunał Praw Człowieka przegapił okazję odniesienia się do tego zagadnienia na kanwie sprawy Dimitras i inni przeciwko Grecji (59573/09 i 65211/09). Skarga została bowiem uznana za niedopuszczalną.

Od 2007 r. w Grecji obowiązywało prawo zakazujące publikacji i rozpowszechniania przez media sondaży politycznych przez okres 15 dni poprzedzających wybory do parlamentu, Parlamentu Europejskiego oraz referenda krajowe. Zakaz obejmował stacje telewizyjne i radiowe, a także polityków. Za jego naruszenie groziły kary: do 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 30–300 tys. euro.

Po wyborach parlamentarnych w 2009 r. wszczęto postępowanie w związku z publikacjami sondaży w internecie. Zostało ono jednak umorzone ze względu na brak wykrycia sprawców. Grecka Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła natomiast karę 3 tys. euro na stację radiową SKAI, ze względu na artykuł odwołujący się do sondaży, który opublikowali w prasie niemieckiej dziennikarze zatrudnieni w rozgłośni.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mecenas(2017-09-22 09:22) Zgłoś naruszenie 11

    sondaże powinny być dozwolone, ale sondażownie, które pomylą się o więcej niż 2% niż rzeczywiste wyniki powinny być karane na poziomie rocznych przychodów z osobistą - majątkową odpowiedzialnością zarządu i rady nadzorczej. Skończyłyby się manipulacje sondażowe w Polsce jakie mamy odkąd powstały te "sondażownie"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane