statystyki

Pierwokup nawet przy kilku krótkich umowach na użytkowanie wieczyste

autor: Wojciech Gwóźdź, Leszek Jaworski13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:24
Nowelizacja doprecyzowała też inne przepisy. Wiadomo już, kto ma zapłacić opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, jeśli na początku roku nieruchomość przejdzie w inne ręce.

Nowelizacja doprecyzowała też inne przepisy. Wiadomo już, kto ma zapłacić opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, jeśli na początku roku nieruchomość przejdzie w inne ręce.źródło: ShutterStock

Ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami miała skutecznie naprawić błędnie sformułowane przepisy. Niestety zmiany zrodziły kolejne wątpliwości, z którymi muszą sobie radzić od początku września samorządowcy.

Nowelizacja z 20 lipca 2017 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2017 r. poz. 1509) miała naprawić błędnie sformułowane przepisy. Takie, które powodowały często problemy interpretacyjne. Udało się to niestety tylko częściowo. Zmienione regulacje zrodziły jednak kolejne wątpliwości, z którymi już od początku września mierzyć się muszą gminni urzędnicy. Przykładowo, zgodnie z tym, co obowiązywało do niedawna, wystarczyło zawrzeć umowę na 10 lat, żeby móc być zwolnionym z obowiązku nabycia nieruchomości w drodze przetargu. Obecnie należy dzierżawić nieruchomość nieprzerwanie przez 10 lat. Kolejny problem: czy jeśli w ciągu ostatnich 10 lat grunt był dzierżawiony na podstawie dwóch lub większej liczby umów, to czy okresy poszczególnych kontraktów można sumować? A czy przesłanka ciągłego dzierżawienia zostanie zachowana, jeśli między poszczególnymi umowami były okresy przerw? Na te i na inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym studium przypadku. Nowelizacja doprecyzowała także i inne przepisy, które w praktyce przyprawiały gminnych urzędników o ból głowy. Obecnie już wiadomo np., kto ma zapłacić opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, jeśli na początku roku przejdzie ono w inne ręce.

● ETAP I. Ocena zmian

– Witam państwa na kolejnym spotkaniu dotyczącym nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami – przywitał pracowników Andrzej Smulikowski, burmistrz Mieszewa. – Kilka miesięcy temu omawialiśmy projekt tej ustawy. Dzisiaj jesteśmy już krok dalej i mówimy o nowelizacji z 20 lipca 2017 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami – dodał włodarz i skierował pytanie do Adama Kresa, radcy prawnego. – Panie mecenasie, mógłby pan przypomnieć, kiedy ta nowela weszła w życie?

– Generalnie 1 września, ale niektóre jej regulacje zaczęły już obowiązywać 23 sierpnia – wyjaśnił Adam Kres.

– A jak pan ocenia tę nowelizację? Czy ułatwi nam pracę? – pytał dalej burmistrz.

– Jej celem było wyeliminowanie pojawiających się w praktyce problemów. Częściowo powinno się to udać, częściowo jednak uchwalone zmiany mogą wywołać nowe niejasności – stwierdził mecenas.

– Zacznijmy jednak od tych korzystnych dla nas zmian. Z czym będzie nam łatwiej? - rzucił pytanie Andrzej Smulikowski.

● ETAP II. Bezprzetargowe zbycie nieruchomości

– Wymieniłbym tu wprowadzenie możliwości zbycia bez przetargu nieruchomości dotychczasowym użytkownikom wieczystym, którzy nie zdążyli zgłosić żądania o przedłużenie użytkowania wieczystego przed datą jego wygaśnięcia. Takich przypadków jest dużo. Zdarzało się, że ktoś w ogóle nie zdawał sobie sprawy, że upływa mu okres, na który zawarta została umowa. Prowadziło to z kolei do jej wygaśnięcia. Wówczas dotychczasowy użytkownik musiał na ogólnych zasadach startować w przetargu dotyczącym zbycia tej nieruchomości – referował radca prawny.

– Niestety, panie burmistrzu, nowela do art. 37 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, którą przed chwilą omówił pan mecenas, rodzi też wątpliwości... – wtrąciła Maria Cisek, naczelnik wydziału nieruchomości i gospodarki przestrzennej.

– Co pani ma na myśli? – spytał burmistrz.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane