statystyki

Pierwokup nawet przy kilku krótkich umowach na użytkowanie wieczyste

autor: Wojciech Gwóźdź, Leszek Jaworski13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:24
Nowelizacja doprecyzowała też inne przepisy. Wiadomo już, kto ma zapłacić opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, jeśli na początku roku nieruchomość przejdzie w inne ręce.

Nowelizacja doprecyzowała też inne przepisy. Wiadomo już, kto ma zapłacić opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, jeśli na początku roku nieruchomość przejdzie w inne ręce.źródło: ShutterStock

Ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami miała skutecznie naprawić błędnie sformułowane przepisy. Niestety zmiany zrodziły kolejne wątpliwości, z którymi muszą sobie radzić od początku września samorządowcy.

Nowelizacja z 20 lipca 2017 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2017 r. poz. 1509) miała naprawić błędnie sformułowane przepisy. Takie, które powodowały często problemy interpretacyjne. Udało się to niestety tylko częściowo. Zmienione regulacje zrodziły jednak kolejne wątpliwości, z którymi już od początku września mierzyć się muszą gminni urzędnicy. Przykładowo, zgodnie z tym, co obowiązywało do niedawna, wystarczyło zawrzeć umowę na 10 lat, żeby móc być zwolnionym z obowiązku nabycia nieruchomości w drodze przetargu. Obecnie należy dzierżawić nieruchomość nieprzerwanie przez 10 lat. Kolejny problem: czy jeśli w ciągu ostatnich 10 lat grunt był dzierżawiony na podstawie dwóch lub większej liczby umów, to czy okresy poszczególnych kontraktów można sumować? A czy przesłanka ciągłego dzierżawienia zostanie zachowana, jeśli między poszczególnymi umowami były okresy przerw? Na te i na inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym studium przypadku. Nowelizacja doprecyzowała także i inne przepisy, które w praktyce przyprawiały gminnych urzędników o ból głowy. Obecnie już wiadomo np., kto ma zapłacić opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, jeśli na początku roku przejdzie ono w inne ręce.

● ETAP I. Ocena zmian

– Witam państwa na kolejnym spotkaniu dotyczącym nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami – przywitał pracowników Andrzej Smulikowski, burmistrz Mieszewa. – Kilka miesięcy temu omawialiśmy projekt tej ustawy. Dzisiaj jesteśmy już krok dalej i mówimy o nowelizacji z 20 lipca 2017 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami – dodał włodarz i skierował pytanie do Adama Kresa, radcy prawnego. – Panie mecenasie, mógłby pan przypomnieć, kiedy ta nowela weszła w życie?

– Generalnie 1 września, ale niektóre jej regulacje zaczęły już obowiązywać 23 sierpnia – wyjaśnił Adam Kres.

– A jak pan ocenia tę nowelizację? Czy ułatwi nam pracę? – pytał dalej burmistrz.

– Jej celem było wyeliminowanie pojawiających się w praktyce problemów. Częściowo powinno się to udać, częściowo jednak uchwalone zmiany mogą wywołać nowe niejasności – stwierdził mecenas.

– Zacznijmy jednak od tych korzystnych dla nas zmian. Z czym będzie nam łatwiej? - rzucił pytanie Andrzej Smulikowski.

● ETAP II. Bezprzetargowe zbycie nieruchomości

– Wymieniłbym tu wprowadzenie możliwości zbycia bez przetargu nieruchomości dotychczasowym użytkownikom wieczystym, którzy nie zdążyli zgłosić żądania o przedłużenie użytkowania wieczystego przed datą jego wygaśnięcia. Takich przypadków jest dużo. Zdarzało się, że ktoś w ogóle nie zdawał sobie sprawy, że upływa mu okres, na który zawarta została umowa. Prowadziło to z kolei do jej wygaśnięcia. Wówczas dotychczasowy użytkownik musiał na ogólnych zasadach startować w przetargu dotyczącym zbycia tej nieruchomości – referował radca prawny.

– Niestety, panie burmistrzu, nowela do art. 37 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, którą przed chwilą omówił pan mecenas, rodzi też wątpliwości... – wtrąciła Maria Cisek, naczelnik wydziału nieruchomości i gospodarki przestrzennej.

– Co pani ma na myśli? – spytał burmistrz.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane