Projekty prezydenckich ustaw dotyczących sądownictwa są już na ostatniej prostej - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński pytany w Radiowej Trójce, czy projekty prezydenckich ustaw dot. sądownictwa są już gotowe powiedział, że prawnicy prezydenta mają jeszcze dwa tygodnie na ich przedstawienie.

"Na dwa tygodnie przed przedstawieniem (...) te prace już są na takim zaawansowaniu, że już raczej są na ostatniej prostej" - podkreślił minister.

Dopytany, czy nadszedł już etap konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro , Łapiński odparł, że etap konsultacji będzie wtedy, kiedy te projekty będą już gotowe.

Jak podkreślił minister, wtedy będzie przewidziany etap konsultacji "szerokich", także z opozycją, mediami i społeczeństwem.

Prezydent Duda na początku sierpnia poinformował o wecie do ustawy o Sądzie Najwyższym i do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział wówczas inicjatywę ustawodawczą - przygotowanie w ciągu 2 miesięcy projektów ustaw o SN i KRS.

Odmowa podpisania przez prezydenta Dudę ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS wraz z uzasadnieniami trafiły w ubiegłym tygodniu do Sejmu. Wątpliwości prezydenta wzbudził m.in. wpływ ministra sprawiedliwości na SN i sprzeczność przepisów dot. liczby kandydatów na I prezesa SN.