Podczas uroczystości w Wojkowicach dyrektor generalny Służby Więziennej Jacek Pomiankiewicz wyraził satysfakcję, że zakończono kolejną inwestycję w ramach realizowanego rządowego programu pozyskania 17 tys. dodatkowych miejsc dla osób pozbawionych wolności.

"Chciałbym, ażeby ten proces normalizacji, proces walki z przeludnieniem i likwidowaniem jego negatywnych skutków trwał jak najkrócej" - powiedział dziennikarzom generał Pomiankiewicz.

Obecnie w całym kraju jest 83,5 tys. osób pozbawionych wolności

Niespełnione są minimalne normy mówiące o trzech metrach kwadratowych powierzchni dla każdego osadzonego.

"Przy tym przyroście miejsc i zakończeniu realizacji programu pozyskania 17 tys. miejsc, jeżeli nie nastąpi gwałtowny wzrost liczby więźniów, zapewnimy im 3 m kw. w najbliższym czasie" - dodał Pomiankiewicz.

Zakład Karny w Wojkowicach to dziś największy kompleks penitencjarny w okręgu katowickim i jeden z największych w kraju. Ma 1093 miejsca dla osadzonych. Jeden dodatkowy pawilon powstał tu w 2006 roku.

Później zapadła decyzja o budowie kolejnego, na 211 miejsc, właśnie tę część więzienia otwarto we wtorek. Będzie tam się mieścił oddział aresztu i zamknięty zakład karny dla dorosłych odbywających karę po raz pierwszy i młodocianych.